fbpx

Magazyny paletowe

Owoce, warzywa i ziemniaki można przechowywać w magazynach, w których stosowana jest technologia przechowywania w paletach skrzyniowych. Pozwala to na składowanie szerokiego asortymentu w oddzielnych partiach. Zaletą takiej technologii jest w miarę prosty i niedrogi system klimatyzacyjny i chłodniczy. Do takich magazynów zalecane jest stosowanie zintegrowanych komór mieszania.

Produkty przeznaczone do przechowywania wprowadza się bez większych problemów do tego typu magazynów, a dzięki niewielkim rozmiarom skrzyniopalet dostęp do przechowywanych produktów jest zawsze dogodny. Łatwo też można dokonać adaptacji istniejącego obiektu na magazyn paletowy.
Niestety, efektywność osuszania po zbiorach jest niższa w porównaniu np. z przechowalniami boksowymi. Ochładzanie produktów na paletach przebiega stopniowo – poczynając od obwodu do środka palety. Niezbędna w takim przypadku jest również inwestycja w zakup palet.

W tego typu obiektach można np. zastosować system chłodniczo-klimatyzacyjny, czyli tzw. zintegrowaną komorę mieszania, oferowaną przez czeską firmę Agroel. Komora Może pracować w kilku wariantach. W trybie aktywnej wentylacji jako czynnik chłodzący wykorzystywane jest powietrze zewnętrzne. W przypadku zastosowania chłodzenia wymuszonego konieczne jest zastosowanie agregatu chłodniczego. Zaletą połączenia tych dwóch technologii są niższe koszty eksploatacji niż w przypadku magazynów wyposażonych wyłącznie w urządzenie chłodnicze. A jak to działa? Zintegrowane komory mieszania transportują zimne powietrze nad górne palety, skąd następnie opada ono swobodnie do całej przestrzeni magazynowej. Zastosowana górna wentylacja zapobiega wytwarzaniu tzw. warstwy wilgoci metabolicznej w najwyżej położonych paletach, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób okresu przechowywania. Dzięki zastosowaniu wentylatorów dużej mocy zapewniona jest stała dystrybucja powietrza w całej przestrzeni magazynowej. Ponadto wszystkie elementy układu chłodniczo-klimatyzacyjnego, czyli wentylatory, termicznie zaizolowana klapa regulacyjna, przewody wywiewne i parownik, znajdują się w jednym bloku.
W zależności od zainstalowanych agregatów układy mogą pracować w kilku trybach. Regulacja klimatu może być prowadzona poprzez wentylację, z wykorzystaniem zewnętrznego, wewnętrznego lub mieszanego powietrza. Regulacja może odbywać się poprzez wentylację w połączeniu z aktywnym agregatem chłodniczym – w wypadku, kiedy temperatura powietrza zewnętrznego jest zbyt wysoka. Regulacja klimatu może odbywać się samym agregatem chłodniczym. I wreszcie komory mogą zostać wyposażone również w agregaty nawilżania powietrza.

Zestaw klimatyzacji magazynów paletowych
Klapa regulacyjna zasysania służy do doprowadzania świeżego powietrza zewnętrznego do magazynu i jego mieszania z powietrzem wewnętrznym w celu uzyskania pożądanej temperatury. Poprzez klapę wywiewną odprowadzane jest ciepłe powietrze z magazynu. Wentylator rozprowadza powietrze w całej przestrzeni magazynu. Przewody nawiewne, które składają się z jednej lub wielu plastikowych rurek, rozprowadzają powietrze z wentylatora do przestrzeni nad najwyżej położoną paletą. Jednostka kondensacyjna służy do odprowadzania ciepła z magazynu podczas intensywnego chłodzenia. Parownik (chłodnica) ochładza wewnętrzne recyrkulowane powietrze, a zawór automatycznie reguluje ilość doprowadzonego czynnika chłodzącego w zależności od temperatury parowania. Zastosowane panele nawilżania powietrza działają na zasadzie odparowywania, czyli bez powstawania kropel wody. No i oczywiście najważniejszym elementem systemu klimatyzacyjnego jest system regulacyjny, który zapewnia programowanie i kontrolę optymalnych parametrów chłodzenia.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.