fbpx

Mało owoców

Niestety, potwierdzają się kiepskie prognozy zbiorów owoców. Zakłady przetwórcze skupiły nieduże ilości truskawek, nie lepiej jest teraz z wiśniami, porzeczkami i malinami.

Truskawki już się powoli kończą i niewiele transportów jest kierowanych do zakładów przetwórczych. W tym roku w zasadzie żadna firma nie zrealizowała planów produkcyjnych, bo przymrozki, susza i deszcze zniszczyły sporą część upraw. Przetwórnie liczyły, że może odbiją sobie straty na innych owocach, ale z tym też jest kiepsko. Na rynku brakuje wiśni, ale też porzeczek, głównie czerwonych, których w poprzednich latach mieliśmy aż nadmiar. W efekcie część plantacji zlikwidowano i gdy nadeszły gorsze lata, owoców jest niewiele. To samo zresztą, może w mniejszej skali, widać także w przypadku czarnej porzeczki, choć akurat ten owoc zawsze cieszył się większym zainteresowaniem przemysłu.

Zakłady przetwórcze, chłodnie mają jeszcze i ten kłopot, że dla wielu rolników ceny, jakie płaci im się “na bramie”, są mało atrakcyjne, choć i tak wyższe niż w tamtym roku. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przeciętnie za czerwone porzeczki rolnicy dostają w przetwórniach 1,50-2,10 złotych. Porzeczki czarne kosztują 1,80-2,70 złotych. Maliny – od 3 do 5 złotych, wiśnie zaś 1,70-2,50 złotych. Bardzo drogie są jagody, za które trzeba płacić od 9 do 12,60 złotych. Ale jeszcze drożej jest na giełdach towarowych i targowiskach, dlatego wielu rolników woli tam wystawiać swoje produkty. Na przykład, na jednej z największych giełd w warszawskich Broniszach kilogram wiśni kosztuje 3-4 złote, maliny są wyceniane na 10-13 zł, a czerwone porzeczki od 5 do 6 złotych.


naszdziennik.pl (KL)</i.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.