Lubelszczyzna zaniepokojona

Stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń z dnia 19 marca 2014 roku.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem skutecznych działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i podległych mu służb w celu rozwiązania trudnej sytuacji panującej na rynku trzody chlewnej.
Zapowiadany skup tuczników ze strefy buforowej na obszarze powiatu bialskiego i włodawskiego do dnia 19 marca 2014 roku odbył się tylko jeden raz, została skupiona niewielka ilość zwierząt, rolnicy nie otrzymują rekompensat.
Sytuacja ekonomiczna w dalszym ciągu pogarsza się, w gospodarstwach występują duże ilości świń przerośniętych i z każdym dniem sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, brakuje paszy, trudno spełnić dobrostan zwierząt, przed rolnikami stoi widmo bankructwa.
Afrykański Pomór Świń (ASF) jest chorobą dzików i świń, nie jest chorobą groźną dla człowieka. W Polsce chorobę Afrykańskiego Pomoru Świń stwierdzono tylko w dwóch przypadkach u dzików w województwie Podlaskim.
W stadach hodowlanych trzody chlewnej w Polsce nie stwierdzono ani jednego przypadku wystąpienia choroby. Mięso wprowadzane do obrotu do sklepów, restauracji, czy innych punktów sprzedaży jest badane przez służby sanitarno-weterynaryjne, jest produktem zdrowym, bezpiecznym i przydatnym do spożycia.
W imieniu rolników województwa lubelskiego żądamy natychmiastowego podjęcia konkretnych działań, które uchronią przed bankructwem producentów wieprzowiny.
Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności