fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeŁódzka Izba Rolnicza: Ukraińska kukurydza jest zanieczyszczona

Łódzka Izba Rolnicza: Ukraińska kukurydza jest zanieczyszczona

W piśmie skierowanym do ministra Kowalczyka Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego informuje, że posiada wyniki badań, z których wynika, że kukurydza pochodząca z Ukrainy jest zanieczyszczona.  

Na naszych łamach wielokrotnie przekazywaliśmy Państwu zapewnienia ministra rolnictwa i rozwoju wsi o dobrej jakości zbóż z Ukrainy, które, zgodnie z ustaleniami na poziomie Brukseli, miały jedynie przejeżdżać tranzytem przez Polskę do portów i dalej do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, a de facto są importowane do Polski.  

Informowaliśmy też o tym, że rolnicy, szczególnie z województw graniczących z Ukrainą, podważają zapewnienia ministra Kowalczyka i żądają zniesienia bezcłowego wwozu zbóż do Polski. Teraz okazuje się, że są badania, które zaprzeczają zapewnieniom Ministerstwa Rolnictwa i podległych mu służb. 

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego poinformował na piśmie ministra rolnictwa i rozwoju wsi, że nie jest prawdą, że kukurydza importowana z Ukrainy jest wolna od mikotoksyn. Potwierdzają to wyniki badań z których wynika, że “przekroczenia występują w DON-paskowa dwukrotnie i więcej, oraz zapach kukurydzy jest stęchły”.  

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski postuluje w imieniu Zarządu IRWŁ “ponowne wnikliwe przebadanie kukurydzy pochodzącej z Ukrainy przez certyfikowane laboratoria pod kątem zawartości mikotoksyn, które są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt”. 

Wniosek wraz ze zdjęciem wyników badań zamieszczony jest na stronie IRWŁ: https://www.izbarolnicza.lodz.pl/content/irwł-do-mrirw-w-sprawie-kukurydzy-z-ukrainy 

1 KOMENTARZ

  1. A skąd wynika ,że “badania” zostały przeprowadzone na kukurydzy importowanej z UA? Załączone zdjęcie na to nie wskazuje. W ub sezonie znaczna część producentów kukurydzy na ziarno miała ogromne problemy z porażeniem ziarna kukurydzy fuzariozami ( wrześniowa pogoda, opóźnianie zbioru )stąd też obecność mykotoxyn na dotychczas niespotykaną skalę jest głównym problemem polskiego ziarna kukurydzy..

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.