fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeLisy sprzymierzeńcami rolników w walce z gryzoniami

Lisy sprzymierzeńcami rolników w walce z gryzoniami

Sprzymierzeńcami rolników w walce z plagą myszy i nornic czyniących ogromne szkody w zasiewach rośliny uprawnych są lisy, których głównym składnikiem pokarmu są właśnie te gryzonie.

Dlatego Dolnośląska Izba Rolnicza postuluje do Polskiego Związku Łowieckiego o czasowe zawieszenie odstrzału lisów na terenach dotkniętych nadmiernym wzrostem liczebności populacji gryzoni.

– Lis należy do najpospolitszych drapieżników w Polsce. Jeden osobnik dziennie zjada około 0,8 kg żeru, co w stosunku rocznym daje około 292 kilogramów żeru, który w większości stanowi pokarm mięsny. Można wiec założyć, ze lis zjada rocznie przynajmniej 270 kg mięsa, z czego około 47 % stanowią gryzonie. Jeden lis może w ciągu roku upolować około 5000 sztuk małych gryzoni. Z przedstawionych danych wynika, ze lisy, obok prawidłowej agrotechniki, wykaszania miedz i rowów sąsiadujących z uprawami czy rodentycydów, stanowią istotny czynnik ograniczający liczebność populacji gryzoni – uzasadnia Leszek Grala, prezes DIR.

Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu  jako jedną z metod zwalczania plagi gryzoni zaleca też zawieszenie odstrzału lisów będących  ich naturalnym wrogiem.

W województwie dolnośląskim największy problem ze szkodami wyrządzanymi przez gryzonie w uprawach rolniczych jest w gminach: Marcinkowice, Jaworzyna Śląska i Żarów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.