Lisy sprzymierzeńcami rolników w walce z gryzoniami

Sprzymierzeńcami rolników w walce z plagą myszy i nornic czyniących ogromne szkody w zasiewach rośliny uprawnych są lisy, których głównym składnikiem pokarmu są właśnie te gryzonie.

Dlatego Dolnośląska Izba Rolnicza postuluje do Polskiego Związku Łowieckiego o czasowe zawieszenie odstrzału lisów na terenach dotkniętych nadmiernym wzrostem liczebności populacji gryzoni.

– Lis należy do najpospolitszych drapieżników w Polsce. Jeden osobnik dziennie zjada około 0,8 kg żeru, co w stosunku rocznym daje około 292 kilogramów żeru, który w większości stanowi pokarm mięsny. Można wiec założyć, ze lis zjada rocznie przynajmniej 270 kg mięsa, z czego około 47 % stanowią gryzonie. Jeden lis może w ciągu roku upolować około 5000 sztuk małych gryzoni. Z przedstawionych danych wynika, ze lisy, obok prawidłowej agrotechniki, wykaszania miedz i rowów sąsiadujących z uprawami czy rodentycydów, stanowią istotny czynnik ograniczający liczebność populacji gryzoni – uzasadnia Leszek Grala, prezes DIR.

Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu  jako jedną z metod zwalczania plagi gryzoni zaleca też zawieszenie odstrzału lisów będących  ich naturalnym wrogiem.

W województwie dolnośląskim największy problem ze szkodami wyrządzanymi przez gryzonie w uprawach rolniczych jest w gminach: Marcinkowice, Jaworzyna Śląska i Żarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności