Linia ratunkowa dla polskiej wsi

Linia ratunkowa dla Polski – Wieś – to nazwa dokumentu programowego przyjętego przez uczestników Roboczego Forum pod tytułem ,,Polska Wieś – problemy i propozycje zorganizowanego 6 marca w Stryszowie przez Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.

Polska wieś to ciągle niedoceniane bogactwo; stanowi fundament, na którym Polacy muszą się oprzeć, bowiem od niego zależy nasze bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie Polaków oraz pobudzenie lokalnej ekonomii. Dotychczasowe rządy RP sprowadzały na margines znaczenie wsi. Tradycyjne, rodzinne gospodarstwa są systemowo niszczone, a polski łańcuch żywnościowy przejmowany przez globalne korporacje agrobiznesu. Skutkiem tego jest postępująca degradacja środowiska, coraz gorsza jakość żywności, schorowane i coraz bardziej ubogie społeczeństwo, utrata suwerenności żywnościowej oraz utrata naturalnej i kulturowej różnorodności. Mówimy dosyć – mówi Jadwiga  Łopata z ICPPC .

Zdaniem uczestników Forum Linia Ratunkowa dla Polski pokazuje kierunek koniecznych rozwiązań. Wiele z nich funkcjonuje w praktyce na małą skalę. Wystarczy tylko je wspierać i rozszerzyć na całą Polskę. Celem jest jak zaznaczają osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego, polepszenie stanu zdrowia Polaków, pobudzenie lokalnej ekonomii, przedsiębiorczości, utrzymanie niezależności i wolności.

Aby to osiągnąć konieczne jest szybkie wprowadzenie dobrych ustaw, przede wszystkim: o sprzedaży żywności przez rolników, zakazie GMO, o sprzedaży ziemi i długoletniej dzierżawie, o przedsiębiorczości i zanieczyszczeniach środowiska, o stosowaniu OŹE i innych ekologicznych technologii – dodaje Łopata .

Jak udało się nam dowiedzieć dokument ten został przesłany do Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz do Sejmu i Senatu.

Domagamy się szybkiej realizacji zawartych w nim postulatów dla dobra Polski i jej mieszkańców. Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem przy realizacji tych długo oczekiwanych i koniecznych zmian – dodaje  Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

Zobacz dokument: "Linia ratunkowa dla polskiej wsi"

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności