fbpx

LEXION w nowej odsłonie

Jak co roku, niemiecki producent maszyn rolniczych Claas, zaprezentował swoje nowości. Nowe kombajny LEXION 770 i 670, to oferta dla dużych gospodarstw i firm usługowych.

Maszyny żniwne rosną w wydajność ale i objętość, a co za tym idzie w masę. To pociąga za sobą cały szereg niekorzystnych następstw, wprost szkodliwych dla środowiska, w którym pracuje kombajn. Szczególnie istotne są zmiany kompresyjne gleby.
Nowe kombajny LEXION serii 770 oraz 670, to można śmiało powiedzieć krok milowy w rozwoju tego typu maszyn. W modelach serii 700 zastosowano nowatorski, gąsienicowy układ jezdny kół przednich. Kombajn jest w stanie poruszać się sprawnie nie tylko po polu, ale przejazdy po drogach mogą odbywać się z prędkością 40 km/h!
Konstruktorzy poszli dalej – ograniczając masę maszyn. Zastosowanie wysoko wytrzymałościowych stali konstrukcyjnych pozwoliło oprócz zmniejszenia masy na uproszczenie konstrukcji. Punkty serwisowe zostały ograniczone do minimum, a ich lokalizacja jest dogodna dla techników. Skraca to czas napraw i obsług planowych.
Kombajny otrzymały również nowe hedery. Maxflo, bo taką mają nazwę, to również spora innowacja. Hedery tego typu nie posiadają typowego bębna zgarniającego, zastąpiono go przenośnikiem taśmowym.
Z ważniejszych zmian w urządzeniach pokładowych należy zauważyć przeniesienie elektrycznej skrzynki rozdzielczej do wnętrza (również) nowej kabiny. Ma to zapobiec wpływowi czynników niszczących na elementy rozłączne instalacji elektrycznej. Kabina została wyposażona w nowy fotel operatora z klimatyzowanym oparciem. Nowy 8,4” wyświetlacz CEBIS obrazuje wielopoziomowe manu robocze. Urządzenia Telematics System pozwalają na zintegrowane zarządzanie pracą maszyny.
Zmianie uległ również system młócący APS. Bębny drugiego stopnia separacji mają teraz średnicę 445 mm i długość 4200 mm. Dla polepszenia przemieszczania się masy młóconej zastosowano specjalny wał palcowy MMS.
Aby precyzyjniej zsynchronizować czyszczenie ziarna z układem młócącym, zastosowano nowe wentylatory o zmiennej wydajności – 90, 100, i 110 l/s.
Elektroniczne systemy pokładowe pozwalają na zdalną nastawę zespołu młócąco-separacyjnego do rodzaju koszonego materiału, jego zawilgocenia, kondensacji i gęstości, bez konieczności długotrwałych regulacji.

Baner Syngenta

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.