fbpx

Leśne złoto

Lasy porastają dziś prawie jedną trzecią powierzchni Polski, zajmując około 9 milionów hektarów. Nic, więc dziwnego, że zarządzanie tymi imponującymi zasobami, czyli gospodarka leśna, jest jednym z najważniejszych elementów polityki gospodarczej kraju. N

Jak właściwie korzystać z leśnego dobrodziejstwa, jak o nie dbać i zapewniać jego rozwój – to główne zagadnienia, którym poświęcona jest oferta wystawców goszczących na Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawę organizują w tym roku po raz szósty Targi Kielce.

Targi LAS-EXPO organizowane są od lat równolegle z rolniczą wystawą AGROTECHnie przypadkiem – gospodarka leśna wiąże się bowiem bardzo ściśle z gospodarką rolną. Umiejętne korzystanie z hodowli leśnej, zalesianie nieużytków rolnych, gospodarka łowiecka – to dziś nie tylko zadania dla leśników, ale i nowe możliwości dla gospodarstw rolnych. Współpraca tych dwóch sektorów gospodarki jest więc oczywista. LAS-EXPO to miejsce spotkań pracowników przemysłu drzewnego i leśników – branż współpracujących ze sobą przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu surowca drzewnego, ale także wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych. Podobnie będzie także podczas tegorocznych targów. Wystawcy zaprezentują m.in. narzędzia i maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna, środki ochrony lasu przed szkodnikami, systemy informatyczne i mapy. Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odbędzie się natomiast konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej dla uczestników targów.

Tegorocznym targom towarzyszy konferencja na temat Zalesienia gruntów porolnych”, podczas której będą poruszone aspekty prawne i finansowe zalesiania gruntów oraz problemy związane z realizacją tego projektu. – Aby nie zniszczyć lasów zupełnie – konieczna jest racjonalna gospodarka, polegająca na planowym ograniczaniu wyrębów i jednocześnie stałym, we właściwym czasie prowadzonym zadrzewianiu. Daje to nie tylko możliwość powiększenia leśnych obszarów, ale również poprawą struktury przestrzennej obszarów wiejskich, wycofania gruntów rolnych o małej przydatności produkcyjnej oraz przeciwdziałania dalszemu niszczeniu gleb – mówi Agnieszka Dąbrowska, menedżer wystawy. Konferencja odbędzie się w drugim dniu targów.

Patronat nad targami objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Początek LAS-EXPO 2006 już 10 marca, finał – 12 marca. N”

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner