fbpx

Leśne złoto

Lasy porastają dziś prawie jedną trzecią powierzchni Polski, zajmując około 9 milionów hektarów. Nic, więc dziwnego, że zarządzanie tymi imponującymi zasobami, czyli gospodarka leśna, jest jednym z najważniejszych elementów polityki gospodarczej kraju. N

Jak właściwie korzystać z leśnego dobrodziejstwa, jak o nie dbać i zapewniać jego rozwój – to główne zagadnienia, którym poświęcona jest oferta wystawców goszczących na Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wystawę organizują w tym roku po raz szósty Targi Kielce.

Targi LAS-EXPO organizowane są od lat równolegle z rolniczą wystawą AGROTECHnie przypadkiem – gospodarka leśna wiąże się bowiem bardzo ściśle z gospodarką rolną. Umiejętne korzystanie z hodowli leśnej, zalesianie nieużytków rolnych, gospodarka łowiecka – to dziś nie tylko zadania dla leśników, ale i nowe możliwości dla gospodarstw rolnych. Współpraca tych dwóch sektorów gospodarki jest więc oczywista. LAS-EXPO to miejsce spotkań pracowników przemysłu drzewnego i leśników – branż współpracujących ze sobą przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu surowca drzewnego, ale także wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych. Podobnie będzie także podczas tegorocznych targów. Wystawcy zaprezentują m.in. narzędzia i maszyny do pozyskiwania, transportu i obróbki drewna, środki ochrony lasu przed szkodnikami, systemy informatyczne i mapy. Na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych odbędzie się natomiast konkurs wiedzy przyrodniczo-leśnej dla uczestników targów.

Tegorocznym targom towarzyszy konferencja na temat Zalesienia gruntów porolnych”, podczas której będą poruszone aspekty prawne i finansowe zalesiania gruntów oraz problemy związane z realizacją tego projektu. – Aby nie zniszczyć lasów zupełnie – konieczna jest racjonalna gospodarka, polegająca na planowym ograniczaniu wyrębów i jednocześnie stałym, we właściwym czasie prowadzonym zadrzewianiu. Daje to nie tylko możliwość powiększenia leśnych obszarów, ale również poprawą struktury przestrzennej obszarów wiejskich, wycofania gruntów rolnych o małej przydatności produkcyjnej oraz przeciwdziałania dalszemu niszczeniu gleb – mówi Agnieszka Dąbrowska, menedżer wystawy. Konferencja odbędzie się w drugim dniu targów.

Patronat nad targami objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Początek LAS-EXPO 2006 już 10 marca, finał – 12 marca. N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.