Lepper tłumaczy się i oskarża

Wczorajsza konferencja prasowa wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera odbyła się bezpośrednio po spotkaniach z przedstawicielami Krajowej Izby Biopaliw oraz związków i organizacji rolniczych pod. W tym samym czasie pod gmachem Sejmu protestowali producenci trzody chlewnej. N

Szef resortu rolnictwa wyraźnie podkreślił, że zakupy półtusz wieprzowych, na powiększenie rezerw państwowych, prowadzone są przez Agencję Rezerw Materiałowych, która podlega Ministrowi Gospodarki. Jak zaznaczył wicepremier Andrzej Lepper inna byłaby sytuacja, gdyby za rezerwy żywnościowe ponosił odpowiedzialność Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wiceprezes Rady Ministrów Andrzej Lepper przypomniał, że ze środków resortu rolnictwa przekazanych zostało już 300 mln zł. Więcej dać nie mogę bo nie mam” – podkreślił szef resortu rolnictwa i dodał, że zbyt wolne prowadzenie zakupów na odnowienie rezerw skutkuje zdejmowaniem przyrostów i nie rozwiązuje kwestii tzw. “górki”. Wicepremier Andrzej Lepper przypomniał także, że środki przekazane z resortu rolnictwa przeznaczone są tylko i wyłącznie na zakup półtusz wieprzowych, a nie na przechowywanie.

Odnosząc się do całości problemu szef resortu rolnictwa podkreślił, że tylko rozwiązania systemowe mogą poprawić sytuację na rynku trzody chlewnej. Wicepremier Andrzej Lepper poinformował, że gotowy jest już ogólny zarys umowy kontraktacyjnej, a w pierwszej połowie marca zostanie zorganizowane szerokie spotkanie wszystkich zainteresowanych stron – producentów, przetwórców i konsumentów, aby opracować ostateczne rozwiązania. Szef resortu rolnictwa podkreślił także rolę i znaczenie ubezpieczania takich umów kontraktacyjnych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Może to zabezpieczyć interesy stron w wyjątkowych sytuacjach.

Konferencja odbywała się w chwili, gdy przed gmachem Sejmu trwała pikieta producentów trzody chlewnej. Brało w niej w udział ok. 500 rolników z kilku województw. Rolnicy nie oszczędzali wicepremiera Leppera. Wielu z nich, zarzucało mu, że będąc “na salonach” zapomniał jak pomóc polskiej wsi. Producenci nie kryli niezadowolenia z sytuacji na rynku trzody. Wielu z nich twierdziło w rozmowie z redakcją portalu, że dalej otrzymują w skupie mniej niż 3 zł za kg żywca. ” Wszystko drożeje a w skupie dostaje 2,90″ – krzyczał wczoraj pod Sejmem Janusz Sieradzki, rolnik z Goliny

Drugim tematem wczorajsze konferencji prasowej była kwestia biopaliw. Wiceprezes Rady Ministrów, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper poinformował, że według niego rozporządzenie Ministra Finansów dotyczące akcyzy zostało wprowadzone z naruszeniem regulaminu pracy Rady Ministrów. Wicepremier Andrzej Lepper poinformował, że zlecił przygotowanie opinii prawnych u specjalistów od prawa polskiego i unijnego w sprawie rozporządzenia Ministra Finansów.
W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Krajowej Izby Biopaliw i Polskiej Izby Paliw Płynnych. Przedstawiciele organizacji oraz związków rolniczych podkreślili trudną sytuację na rynku trzody chlewnej i wyrazili zrozumienie niezadowolenia rolników z powodu zbyt niskich cen na rynku wieprzowiny. Wyrazili także dezaprobatę wobec rozporządzenia Ministra Finansów, uważając, że nie musiało ono być wprowadzone w takiej formie i w tym terminie. Podkreślili, że zostały zmienione reguły gry w sposób zaskakujący i hamujący rozwój rynku biopaliw w Polsce.

MS