Lemken – nowe rozwiązania

Nowy hydrauliczny amortyzator obrotowy

Już ponad 230 lat temu mała rodzinna kuźnia rozpoczęła produkcję sprzętu rolniczego. Wraz z upływem lat rozrosła się ona do dużej fabryki położonej w Alpen koło Dusseldorfu. Dzięki kompletnemu programowi techniki uprawy gleby, siewu i ochrony, Lemken stał się jednym z wiodących producentów maszyn i narzędzi rolniczych.

Firma zatrudnia obecnie ponad 1300 osób, posiada 25 biur sprzedaży na całym świecie, a niebieskie maszyny można dziś spotkać w ponad 50 krajach.

Obroty firmy w 2015 roku wyniosły ponad 327 mln Euro, z czego 27% stanowiła sprzedaż w Niemczech, a aż 73% to eksport. Największą cześć produkcji zajmują pługi (33%), tuż za nimi są kultywatory (32%) i kolejno: siewniki oraz opryskiwacze.

Przeprowadzona przez DLG Image Barometer ankieta wśród rolników pokazała, że marka zawdzięcza swą popularność miedzy innymi bardzo dobremu i sprawnemu serwisowi, co  dało jej 5miejsce w rankingu tuż za firmami produkującymi ciągniki i kombajny.

Pod koniec czerwca firma Lemken zaprezentowała swoje nowości w pracy polowej na Węgrzech. Wcześniej nowości marki można było zobaczyć na targach w Hanowerze. Poniższa tabela przedstawia nowości i porównuje udoskonalenia, jakie Lemken wprowadził w nowych modelach maszyn, m.in. nowy Heliodor 9, Rubin 12, Juwel M, Karat 12 i opryskiwacz Vega. Część z tych nowości będzie można również obejrzeć podczas targów Agro Show w Bednarach na stoisku F 231.

Pług Juwel 7 M
Na szczególną uwagę w Polsce zasługuje nowy model pługa Juwel 7 M. Jest to maszyna nowej generacji na zabezpieczeniu hydraulicznym typu HYDROMATIC NON STOP. Odpowiada on wymaganiom technicznym pługów poprzedniej generacji typu EURO Opal 7, – jest on dopasowany do ciągników mocy 160-170 KM.

Juwel 7 M różni się od standardowego pługu Juwela tym, że posiada mniejsze wymagania jeśli chodzi o hydraulikę ciągnika. Dzięki temu, ciągniki nawet starej generacji mające słabszą hydraulikę, bez problemu będą mogły ten pług obsługiwać. Najważniejszymi cechami tego modelu jest możliwość zamontowania odkładni zarówno standardowej na śrubach, jak i DURA MAX na zaczepach bez śrub montażowych, co umożliwia ekstremalne utwardzenie elementów roboczych. Juwel 7 M posiada również zabezpieczenie hydrauliczne, które umożliwia ucieczkę korpusu zarówno w górę i w dół, jak i na boki. W starych pługach ta ucieczka na boki była wymuszona zastosowaniem grządzieli w technologii stali z pamięcią. W nowej generacji Juwel 7 M sztywność korpusów, twardość zabezpieczeń można regulować z kabiny ciągnika.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w tej maszynie, jest łącznik H, tulejowany na łożyskach, dzięki czemu ma bardzo dużą żywotność. Łącznik H jest wyprofilowany i lekko wygięty. Taki kształt sprawia, że przy obrocie pług znajduje się bliżej ciągnika dzięki czemu nie będzie on podnoszony czy szarpany. Podobnie koło podporowe znajduje się bliżej ciągnika, co daje wygodniejszą pracę i pozwala uniknąć niebezpieczeństwa haczenia kołem o glebę przy obrocie.

Jeśli chodzi o samą konstrukcję, rama wykonana jest z jednego elementu. Przy Juwel 7 M istnieje możliwość pracy od 3 do 5 korpusów, przykładowo model 4+1 lub 4-korpusowej pracy. Do pracy czterokorpusowej wystarczy wykręcić piąty korpus i przestawić koło podporowe na otwory montażowe przygotowane w ramie o jeden korpus do przodu. Dodatkowo, model posiada siłownik zawężający przy obrocie. Jest to siłownik z pamięcią, który przed obrotem pług zawęży, obróci, a następnie rozstawi do szerokości wcześniej ustawionej.

Nowy model może być również w wersji VARI, co pozwoli na regulację pracy bezpośrednio z ciągnika. Nowym rozwiązaniem, które będzie różnicować poprzednie modele jest zastosowanie koła podporowego, które ma w standardzie zamontowany hydrauliczny amortyzator obrotu, dzięki czemu koło bardzo płynnie się obraca.

Finansowanie Lemken
Warte wzmianki jest finansowanie fabryczne Lemken Finance, które zostało stworzone wraz z Europejskim Funduszem Leasingowym. Pomaga ono uzyskać fundusze na nowy sprzęt. W tym przypadku oprocentowanie wynosi 0%, a decyzję otrzymujemy w ciągu 24 h. Istnieje możliwość spłaty ratalnej w ciągu 2 lub 3 lat. Przy pierwszej opcji wkład własny wynosi 20% + VAT, zaś przy rozłożeniu rat na 3 lata wkład własny to 30% + VAT, z ta różnicą, że VAT wraca następnie do rolnika. Więcej informacji na temat nowości firmy LEMKEN można będzie uzyskać na stoisku F231  podczas targów Agro Show w Bednarach.

Tekst i fot. Anna Arabska