fbpx
Strona głównaPolecamyFilmy rolnicze YTLaserem w chwasty. Agri Jacobus to polski robot do selektywnego zwalczania chwastów...

Laserem w chwasty. Agri Jacobus to polski robot do selektywnego zwalczania chwastów [video]

Na targach Polagra Premiery 2023 wyróżniono pierwszy polski robot autonomiczny Agri Jacobus do laserowego zwalczania chwastów.

Jak tłumaczył Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska, która zgłosiła tego robota do nagrody, jest on pionierską odpowiedzią na rosnące wymagania konsumentów żywności oraz postępujące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.

Autonomiczny robot Agri Jacobus poruszając się z sposób autonomiczny po polu, w czasie rzeczywistym rozpoznaje chwasty za pomocą systemu wizyjnego w rzędowych uprawach roślin, np. buraków cukrowych a następnie za pomocą precyzyjnie kierowanego promieniowania laserowego zatrzymuje funkcje życiowe niepożądanych roślin.

System Agri Jacobus jest napędzany w całości energią elektryczną. Platforma ta umożliwia dostosowanie funkcjonalne i skalowanie do konkretnych potrzeb.

Jak udało nam się dowiedzieć ów robot jest zaledwie wstępem do rozwijania technologii laserowego usuwania chwastów. Pokazany na targach prototyp jest oczywiście jeszcze zbyt mały aby móc nim wydajnie zwalczać chwasty w uprawach przemysłowych.

Prace będą obecnie prowadzone dwutorowo. Jeden etap będzie obejmował rozwijanie robota autonomicznego, tak aby można było go stosować na dużych plantacjach a drugi obejmie prace nad stworzeniem maszyny zwalczającej chwasty wiązką lasera zawieszanej na ciągniku rolniczym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.