fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinLarwy skrzypionek żerują na polach zbóż. Progi szkodliwości i zwalczanie

Larwy skrzypionek żerują na polach zbóż. Progi szkodliwości i zwalczanie

Aktualnie na plantacjach zbóż można zauważyć małe, brązowo-brunatne z czarną główką szkodniki przypominające wyglądem ślimaka – to larwy skrzypionek. Ich ciała dodatkowo pokryte są lepkim śluzem. W Polsce wyróżniamy dwa gatunki skrzypionek: zbożową i błękitek (ta druga jest nieco mniejsza).

O ile dorosłe osobniki chrząszczy nie powodują większych strat, to największe szkody w całym okresie rozwoju skrzypionek powodują właśnie larwy, które pożerają tkanki miękiszowe oraz skórkę liścia. W miejscach żerowania larw liście bieleją i zasychają. Największe uszkodzenia obserwowane są na liściu flagowym i podfagowym. Ponadto pozostawione odchody i kał zapychają aparaty szparkowe. Przy intensywnym występowaniu larw skrzypionek szacuje się zmniejszenie plonu o 15-20 proc.

Ekonomiczne progi szkodliwości skrzypionki
  • 1-2 larwy na jednym źdźble żyta, pszenżyta ozimego czy pszenicy ozimej;
  • 1 larwa na dwóch-trzech źdźbłach owsa, jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej czy pszenżyta jarego.

Zwalczanie skrzypionek powinno odbywać się w momencie, kiedy na plantacjach zbóż występuje masowy wylęg larw oraz obserwuje się larwy obu gatunków o wielkości ok. 4 mm.

Zarejestrowane substancje czynne zwalczające skrzypionki to: alfa-cypermetryna, cypermetryna, beta-cyflutryna, zeta-cypermetryna, lambda-cyhalotryna, gamma-cyhalotryna, cypermetryna, deltametryna czy esfenwalerat.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.