fbpx

Larwy skrzypionek żerują na polach zbóż. Progi szkodliwości i zwalczanie

Aktualnie na plantacjach zbóż można zauważyć małe, brązowo-brunatne z czarną główką szkodniki przypominające wyglądem ślimaka – to larwy skrzypionek. Ich ciała dodatkowo pokryte są lepkim śluzem. W Polsce wyróżniamy dwa gatunki skrzypionek: zbożową i błękitek (ta druga jest nieco mniejsza).

O ile dorosłe osobniki chrząszczy nie powodują większych strat, to największe szkody w całym okresie rozwoju skrzypionek powodują właśnie larwy, które pożerają tkanki miękiszowe oraz skórkę liścia. W miejscach żerowania larw liście bieleją i zasychają. Największe uszkodzenia obserwowane są na liściu flagowym i podfagowym. Ponadto pozostawione odchody i kał zapychają aparaty szparkowe. Przy intensywnym występowaniu larw skrzypionek szacuje się zmniejszenie plonu o 15-20 proc.

Baner Syngenta

Ekonomiczne progi szkodliwości skrzypionki
  • 1-2 larwy na jednym źdźble żyta, pszenżyta ozimego czy pszenicy ozimej;
  • 1 larwa na dwóch-trzech źdźbłach owsa, jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej czy pszenżyta jarego.

Zwalczanie skrzypionek powinno odbywać się w momencie, kiedy na plantacjach zbóż występuje masowy wylęg larw oraz obserwuje się larwy obu gatunków o wielkości ok. 4 mm.

Zarejestrowane substancje czynne zwalczające skrzypionki to: alfa-cypermetryna, cypermetryna, beta-cyflutryna, zeta-cypermetryna, lambda-cyhalotryna, gamma-cyhalotryna, cypermetryna, deltametryna czy esfenwalerat.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.