fbpx

Larwy skrzypionek żerują na polach zbóż. Progi szkodliwości i zwalczanie

Aktualnie na plantacjach zbóż można zauważyć małe, brązowo-brunatne z czarną główką szkodniki przypominające wyglądem ślimaka – to larwy skrzypionek. Ich ciała dodatkowo pokryte są lepkim śluzem. W Polsce wyróżniamy dwa gatunki skrzypionek: zbożową i błękitek (ta druga jest nieco mniejsza).

Samasz loteria - baner

O ile dorosłe osobniki chrząszczy nie powodują większych strat, to największe szkody w całym okresie rozwoju skrzypionek powodują właśnie larwy, które pożerają tkanki miękiszowe oraz skórkę liścia. W miejscach żerowania larw liście bieleją i zasychają. Największe uszkodzenia obserwowane są na liściu flagowym i podfagowym. Ponadto pozostawione odchody i kał zapychają aparaty szparkowe. Przy intensywnym występowaniu larw skrzypionek szacuje się zmniejszenie plonu o 15-20 proc.

Ekonomiczne progi szkodliwości skrzypionki
  • 1-2 larwy na jednym źdźble żyta, pszenżyta ozimego czy pszenicy ozimej;
  • 1 larwa na dwóch-trzech źdźbłach owsa, jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej czy pszenżyta jarego.

Zwalczanie skrzypionek powinno odbywać się w momencie, kiedy na plantacjach zbóż występuje masowy wylęg larw oraz obserwuje się larwy obu gatunków o wielkości ok. 4 mm.

Zarejestrowane substancje czynne zwalczające skrzypionki to: alfa-cypermetryna, cypermetryna, beta-cyflutryna, zeta-cypermetryna, lambda-cyhalotryna, gamma-cyhalotryna, cypermetryna, deltametryna czy esfenwalerat.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja