fbpx
Strona głównaWiadomościŁańcuchy dostaw żywności muszą dobrze funkcjonować

Łańcuchy dostaw żywności muszą dobrze funkcjonować

Unia Europejska wraz z 21 innymi członkami Światowej Organizacji Handlu 23 kwietnia zobowiązała się do otwartego i przewidywalnego handlu produktami rolnymi i spożywczymi w czasie obecnego globalnego kryzysu zdrowotnego.

Współsygnatariusze wspólnego oświadczenia zobowiązują się zapewnić dobrze funkcjonujące globalne łańcuchy dostaw produktów rolnych i rolno-spożywczych oraz unikać środków mających potencjalnie negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, odżywianie i zdrowie innych członków organizacji i ich populacje.

– W oświadczeniu wzywa się do tego, aby wszelkie środki nadzwyczajne związane z rolnictwem i produktami rolno-spożywczymi były ukierunkowane, proporcjonalne, przejrzyste, tymczasowe i zgodne z zasadami WTO. Środki nie powinny utrudniać międzynarodowego handlu tymi produktami ani powodować nieuzasadnionych barier handlowych. Zamiast tego zachęca się członków WTO do wprowadzenia tymczasowych rozwiązań roboczych w celu ułatwienia handlu. Sygnatariusze zobowiązują się również do podjęcia dialogu w celu poprawy gotowości i reagowania na pandemie, w tym poprzez koordynację wielostronną – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.

Członkami WTO, oprócz UE, którzy podpisali inicjatywę, są między innymi: Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Hongkong-Chiny, Japonia, Republika Korei, Malawi, Meksyk, Nowa Zelandia, Paragwaj, Peru, Katar, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Stany Zjednoczone, Urugwaj.

Opracował: Samuel Skrzysz

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.