fbpx

Łańcuchy dostaw żywności muszą dobrze funkcjonować

Unia Europejska wraz z 21 innymi członkami Światowej Organizacji Handlu 23 kwietnia zobowiązała się do otwartego i przewidywalnego handlu produktami rolnymi i spożywczymi w czasie obecnego globalnego kryzysu zdrowotnego.

Współsygnatariusze wspólnego oświadczenia zobowiązują się zapewnić dobrze funkcjonujące globalne łańcuchy dostaw produktów rolnych i rolno-spożywczych oraz unikać środków mających potencjalnie negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, odżywianie i zdrowie innych członków organizacji i ich populacje.

– W oświadczeniu wzywa się do tego, aby wszelkie środki nadzwyczajne związane z rolnictwem i produktami rolno-spożywczymi były ukierunkowane, proporcjonalne, przejrzyste, tymczasowe i zgodne z zasadami WTO. Środki nie powinny utrudniać międzynarodowego handlu tymi produktami ani powodować nieuzasadnionych barier handlowych. Zamiast tego zachęca się członków WTO do wprowadzenia tymczasowych rozwiązań roboczych w celu ułatwienia handlu. Sygnatariusze zobowiązują się również do podjęcia dialogu w celu poprawy gotowości i reagowania na pandemie, w tym poprzez koordynację wielostronną – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.

Członkami WTO, oprócz UE, którzy podpisali inicjatywę, są między innymi: Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Hongkong-Chiny, Japonia, Republika Korei, Malawi, Meksyk, Nowa Zelandia, Paragwaj, Peru, Katar, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Stany Zjednoczone, Urugwaj.

Opracował: Samuel Skrzysz

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.