Łańcuchy dostaw żywności muszą dobrze funkcjonować

Unia Europejska wraz z 21 innymi członkami Światowej Organizacji Handlu 23 kwietnia zobowiązała się do otwartego i przewidywalnego handlu produktami rolnymi i spożywczymi w czasie obecnego globalnego kryzysu zdrowotnego.

Współsygnatariusze wspólnego oświadczenia zobowiązują się zapewnić dobrze funkcjonujące globalne łańcuchy dostaw produktów rolnych i rolno-spożywczych oraz unikać środków mających potencjalnie negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, odżywianie i zdrowie innych członków organizacji i ich populacje.

– W oświadczeniu wzywa się do tego, aby wszelkie środki nadzwyczajne związane z rolnictwem i produktami rolno-spożywczymi były ukierunkowane, proporcjonalne, przejrzyste, tymczasowe i zgodne z zasadami WTO. Środki nie powinny utrudniać międzynarodowego handlu tymi produktami ani powodować nieuzasadnionych barier handlowych. Zamiast tego zachęca się członków WTO do wprowadzenia tymczasowych rozwiązań roboczych w celu ułatwienia handlu. Sygnatariusze zobowiązują się również do podjęcia dialogu w celu poprawy gotowości i reagowania na pandemie, w tym poprzez koordynację wielostronną – informuje Biuro Prasowe Komisji Europejskiej.

Członkami WTO, oprócz UE, którzy podpisali inicjatywę, są między innymi: Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Hongkong-Chiny, Japonia, Republika Korei, Malawi, Meksyk, Nowa Zelandia, Paragwaj, Peru, Katar, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Stany Zjednoczone, Urugwaj.

Opracował: Samuel Skrzysz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności