Lakierowanie podłóg – sposób na piękną i zadbaną powierzchnię

Podłogi drewniane cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, ze względu na naturalność, jaką wprowadzają do domów i mieszkań. Decydując się na położenie nowego parkietu bądź odnowienie desek dawno położonych, szczególną uwagę należy zwrócić na lakierowanie. Dzięki temu nasza podłoga nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i pozostanie piękna na wiele lat.

Podłoga jest dominującym elementem wystroju każdego wnętrza. Wśród podłogowych rozwiązań od lat niepodzielnie króluje drewno. Nadające się zarówno do mieszkań, jak i biur, drewniane powierzchnie są rozwiązaniem łączącym funkcjonalność z estetyką. Jednak, aby cieszyć się przez lata ich naturalnym pięknem, należy odpowiednio o nie zadbać. Samo czyszczenie niestety nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli drewnianej podłodze zachować swoje piękno na lata, jest lakierowanie.

Odpowiednio przygotowane pomieszczenie
Przed przystąpieniem do pracy musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, która ma być lakierowana. Po jej wyszlifowaniu należy odczekać kilka godzin, aby zebrać pył, który w tym czasie całkowicie opadnie.
– Dodatkowo należy oczyścić powierzchnię ściereczkami antystatycznymi, zwłaszcza przed nałożeniem ostatecznej warstwy lakieru. Pamiętajmy też, aby wykonać pomiar wilgotności powietrza. Względna wilgotność powinna wynosić od 40% do 65%. Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu pomieszczenia przed przeciągami. W tym celu w progu na wysokości 20-30 cm możemy przykleić folię. Powinno to skutecznie ochronić powierzchnię przed niepożądanym kurzem – mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.

Wybieramy lakier
Przed zakupem lakieru zastanówmy się najpierw jak często posadzka będzie przez nas eksploatowana. Marka Domalux posiada kilka rodzajów lakierów parkietowych. Lakiery podkładowe takie jak Domalux Capon Extra oparte są na bazie rozpuszczalników wodorozcieńczalnych. Stosuje się je, aby uniknąć ciemnienia drewna pod wpływem poliuretanowych lakierów nawierzchniowych. Pozwalają one także zmniejszyć użycie lakierów nawierzchniowych oraz poprawiają ich przyczepność.
Lakiery akrylowo – poliuretanowe można stosować do podłóg o mniejszym natężeniu użytkowania. Są to lakiery wodorozcieńczalne, bez intensywnego zapachu, o krótkim czasie schnięcia – np. Domalux Szybkoschnący. Ze względu na ekologiczny charakter, produkt ten nadaje się do zastosowania w takich obiektach jak żłobki, przedszkola czy mieszkania.<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/lakier.jpg align=right width=200
Jeżeli chcemy dobrać odpowiedni lakier do posadzki o dużym natężeniu użytkowania, wybierzmy lakier poliuretanowy jednoskładnikowy. Domalux Classic czy Domalux Super charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie i zarysowania. Doskonale sprawdzają się w salach gimnastycznych, korytarzach czy salach tanecznych. Należy je stosować w zestawie z lakierem podkładowym.

Właściwe narzędzia
Dobry efekt lakierowania nie zostanie osiągnięty, jeśli nie dobierzemy i nie przygotujemy odpowiednich narzędzi. Do każdego rodzaju lakieru należy używać właściwego wałka czy pędzla. – Do lakierów poliuretanowych lub alkidowych uretanowych należy zastosować wałki o krótkim i sztywnym runie, odpornym na rozpuszczalniki. Godne polecenia są wałki Welur oraz Nylon marki Dekoral Gold – wyjaśnia Ryszard Plantos. – Do lakierów wodorozcieńczalnych należy użyć wałka sznurkowego, np. wałka typu Microfibra marki Dekoral Gold lub pędzla Płaskiego lub PES-mix, również marki Dekoral Gold – dodaje ekspert z ATM.

Pomiędzy nakładaniem poszczególnych warstw wałki należy przechowywać w rozpuszczalniku odpowiednim dla danego typu lakieru. W przypadku malowania pędzlem zalecane jest użycie nowego narzędzia do aplikacji każdej warstwy.Rozpoczynamy lakierowanie
W przypadku, gdy malujemy starą powłokę lakierową, powinniśmy ją najpierw poddać zmatowieniu za pomocą drobnego papieru ściernego. W ten sposób zapobiegniemy złuszczaniu się nowej warstwy lakieru. Należy jednak uważać, ponieważ nie wszystkie rodzaje lakierów można bez ograniczeń wzajemnie na siebie nakładać.
– W przypadku lakierowania podłóg istotne jest, aby nie nakładać lakierów poliuretanowych na inne. Grozi to zwarzeniem” wierzchniej warstwy i brakiem przyczepności. Przy nakładaniu na siebie wyrobów opartych na różnych bazach błonotwórczych należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta lakieru. Kiedy taki błąd popełnimy pamiętajmy, aby dokładnie zeszlifować nałożoną powłokę – przestrzega Ryszard Plantos.

Pamiętajmy, że świeżo lakierowana podłoga powinna schnąć trzy doby, zaś pełną wytrzymałość mechaniczną uzyskuje po siedmiu dniach. Warto zatem trochę poczekać, aby później móc dłużej cieszyć się piękną i lśniącą podłogą. www.domalux.pl

Producent: PPG Industries 

E.C.H.O Communications – PR & Communications Agency
wpisał: MS/Wrp.pl

Informacje dodatkowe:
PPG jest globalnym dostawcą farb, lakierów przemysłowych, produktów chemicznych, wyrobów optycznych, szkła, szkła płaskiego i innych materiałów specjalnych. Siedziba firmy mieści się w Pittsburgu. Firma PPG zarządza 150 zakładami przemysłowymi w ponad 60 – ciu krajach. Wartość sprzedaży firmy PPG ukształtowała się w 2007 r. na poziomie 11, 2 miliarda dolarów.
Firma SigmaKalon, w skład której wchodzi SigmaKalon Deco Polska, właściciel marki Dekoral, którą PPG przejęła 02.01.2008 r. odnotowała na koniec 2007 r. sprzedaż na poziomie 2, 9 miliardów dolarów. Akcje PPG są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Dodatkowe informacje znajdą Państwo na stronie www.ppg.com