Kurs na zboża

Ostatnie spadki cen zbóż na unijnym rynku spowodowały, że niemiecka firma CropEnergies zamierza ponownie zacząć produkować bioetanol ze zbóż – poinformowała FAPA. W ubiegłym roku, kiedy ich ceny były rekordowo wysokie, firma zmieniła bazę surowcową na tańsze wówczas buraki cukrowe. Około 40% wytwarzanego bioetanolu w niemieckiej rafinerii w 2008 r. pochodziło właśnie z tego surowca.

W styczniu 2009 r. ceny zbóż spadły jednak o połowę do 150 EUR/t i stały się atrakcyjniejszym surowcem. Redukcji uległy także ceny bioetanolu do 500 EUR/m3 na początku bieżącego roku z 550 EUR/m3 w listopadzie i 620 EUR/m3 w sierpniu 2008 r.
Szacuje się, że niemiecki producent będzie potrzebować ok. 700 tys. ton zbóż rocznie na cele energetyczne. Nie zrezygnuje jednak całkowicie z buraków cukrowych. Łączne możliwości dwóch rafinerii CropEnergies wynoszą 660 tys. m3 roślinnego paliwa. Bioetanol powstały w belgijskim zakładzie będzie eksportowany do Wielkiej Brytanii i być może również do Szwecji i Polski. CropEnergies należy do niemieckiego koncernu cukrowniczego Suedzucker.

źródło: FAPA
opr. i foto: Wrp.pl