fbpx

Kupuj świadomie Produkt Polski – ruszyła kampania promocyjna

Pod hasłem “Kupuj świadomie Produkt Polski” odbyła się dziś konferencja prasowa sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafała Romanowskiego, w której uczestniczyli również dyr. generalny KOWR Waldemar Humięcki i prezes KGS Marek Zagórski.

Wiceminister Rafał Romanowski powiedział, że oznaczenie “Produkt Polski” to konkretna marka i gwarancja pochodzenia surowców od polskich rolników. W produkcie oznaczonym tą nazwą musi być min. 75% surowców z Polski, pozostałe 25% może pochodzić z innych rejonów pod warunkiem, że nie są to surowce wytwarzane w Polsce. “Produkt Polski” to nie tylko gwarancja pochodzenia, ale również wysokiej jakości żywności. Gwarancję tę potwierdzają wyniki eksportu: w roku 2022 padł kolejny rekord w eksporcie polskiej żywności na rynek Unii Europejskiej i rynki państw trzecich – wartość tego eksportu wyniosła ponad 40 mld.  Zaznaczył również, że Polska ma dodatni bilans w handlu żywnością.

Oznaczenie “Produkt Polski” jest coraz chętniej wykorzystywane przez producentów żywności, a badania rynku potwierdzają, że jest to znak najbardziej rozpoznawalny wśród konsumentów.

Romanowski zwrócił uwagę na to, że każda złotówka wydana na produkt polski wraca do krwioobiegu gospodarczego kraju, zarówno do polskich rolników jak i przetwórców i producentów, dlatego zaapelował, aby kupować świadomie produkt polski.

Dyrektor Waldemar Humięcki poinformował, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaplanował w ramach kampanii “Kupuj świadomie Produkt Polski” szereg działań promocyjnych. Przykładem tego był spot pokazany na początku konferencji, skierowany do najmłodszych konsumentów. Spot będzie emitowany również w Telewizji Polskiej oraz Polsacie, w wybranych kinach oraz na plażach. Kampania promocyjna prowadzona będzie również w stacjach radiowych oraz w mediach społecznościowych.

W dniach 24-25 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się I Festiwal Polskiej Żywności Wysokiej Jakości #kupujswiadomie, a z końcem lipca rozpoczną się w całej Polsce pikniki z produktami polskimi – w sumie odbędzie się ich ponad 240.

Prezes Marek Zagórski poinformował, że Krajowa Grupa Spożywcza kupuje surowce wyłącznie od polskich rolników – przykładem jest cukier, pochodzący z buraków cukrowych wyprodukowanych przez ponad 15 tys. współpracujących z KGS krajowych plantatorów.

Grupa wytwarza również inne produkty: np. co 4 miseczka płatków zbożowych spożywanych przez Polaków pochodzi również z KGS.

Zagórski podkreślił, że polska żywność to gwarancja jakości i zdrowia, a jej kupowanie ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę

Na koniec wiceminister Romanowski został zapytany przez dziennikarza TOK FM o to, czy po wczorajszej wizycie w Porcie Gdańsk potwierdza, że w marcu wywieźliśmy ok. 670 tys. ton zboża oraz ile zboża zostało wywiezionego w kwietniu i w maju.

Wiceminister odpowiedział, że potwierdza wysokość eksportu za marzec oraz że w kwietniu wywieziono 708 tys. Zwrócił uwagę na fakt, że w maju kilkudniowe deszcze utrudniały ładowanie statków, ale perspektywy są dobre. Poinformował, że Port Gdańsk potwierdza możliwość rozbudowy terminali, i nie ma problemu ze zbyciem – niestety ceny na giełdach światowych spadają, na co nie ma wpływu Unia Europejska, lecz fundusze inwestycyjne. Nie ma też problemu z tranzytem z Ukrainy.

Zapytany ponownie, dlaczego w kwietniu wywieziono 700 tys. ton a nie milion, Romanowski odpowiedział, że nie ma aż tak dużego obciążenia w portach – parkingi portowe na których może się zmieścić 1000 ciężarówek zajęte są w ok. 70%.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.