Kukurydziany piknik

W dniu 12 września br. przy trasie Górka Klasztorna – Wiktorówko gm. Łobżenica w przepięknej scenerii i przy wspaniałej pogodzie odbyła się impreza promocyjna Kukurydza – Hit 2010″. Jedyne tego rodzaju święto w północnej Wielkopolsce. Impreza odbyła się w gospodarstwie rolnym państwa Anny i Marka Jaworskich, którą zorganizował Gminny Zespół Doradczy w Łobżenicy (WODR Poznań), przy partnerskim współudziale pracowników z Gminnego Centrum Kultury.”

Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z najnowszą ofertą odmian kukurydzy firmy KWS Polska uprawianych na 26 poletkach. Charakterystykę wszystkich odmian oraz wyczerpujących informacji udzielał zainteresowanym rolnikom specjalista w tej dziedzinie Robert Zawieja – przedstawiciel firmy KWS. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie odmiany uprawiane na biomasę: takie jak SILVETRE, TURAN czy BEATUS osiągające nawet do 4 m wysokości.

W święcie kukurydzy uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których był wicestarosta pilski Jan Pikulik oraz burmistrz Łobżenicy Eugeniusz Cerlak. W trakcie uroczystego otwarcia Jan Pikulik nawiązał do rosnącego z roku na rok areału uprawy kukurydzy oraz jej ważnego znaczenia dla gospodarstw rolnych. Wspomniał o różnorodnym wykorzystywaniu kukurydzy – od podstawowej paszy w żywieniu zwierząt gospodarskich – także jako produkt żywnościowy dla ludzi oraz coraz powszechnej uprawy tej rośliny jako zabezpieczenie dla powstających biogazowi rolniczych.

Spośród lokalnych rolników uprawiających kukurydzę najlepszych nagrodzono grawertonami. W gronie mistrzów znaleźli się: Aleksander Tadych z Kościerzyna Małego, Stanisław Piątek z Wiktorówka oraz Jarosław Brzeziński z Kruszki. Grawerton ze złotą kolbą kukurydzy otrzymał Aleksander Senska z Luchowa – od lat uznawany w gminie Łobżenica za lidera i prekursora uprawy nowych odmian kukurydzy firmy KWS.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najlepszą potrawę z kukurydzy, do którego zgłoszono 18 przepisów z całej gminy. Smakowitości z kukurydzy przygotowały panie z Gminnej Rady Kobiet stowarzyszone w poszczególnych Kołach Wiejskich. Nie zabrakło również wypieków gospodyń wiejskich – które zgłaszały swoje produkty jako osoby indywidualne. Stoły z pięknie udekorowanymi potrawami przyciągały wzrok wszystkich uczestników festynu. Degustacji nie było końca – każdy miał możliwość skosztowania smakowitości przygotowanych specjalnie na ten dzień. Komisja oceniająca potrawy wyróżniła osiem produktów. Najwyżej oceniono Naleśniki z kukurydzą i sosem czosnkowym” przygotowane przez “Radę Kobiet” Koło w Trzeboniu, drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Gminna Rada Kobiet Koło w Wiktorówku za “Chleb Pionierów”, trzecia nagroda trafiła do Stowarzyszenia Gminna Rada Kobiet Koło w Walentynowie za “Sałatkę z kukurydzą i ananasem”. Wyróżnienia otrzymały również: Gminna Rada Kobiet Koło w Szczerbinie za “Sałatkę z makaronem”, Alicja Pawłowska za “Gulasz Egipski”, Marlena Plewa za “Kukurydziane babeczki”, Sylwia Gapa i Maria Maciejewska za “Chleb kukurydziany z kukurydzą”, oraz Lila Zięba za “Łobżenickie racuchy z kukurydzą”. Pierwsze trzy miejsca otrzymały nagrody w postaci mikrofalówek, a pozostałe – czajniki elektryczne. Celem konkursu było zaprezentowanie szerokich możliwości wykorzystania kukurydzy w potrawach spożywczych a docelowo wyłonienie w przyszłości produktu regionalnego – jednoznacznie kojarzącego się z regionem łobżenickim.

Przez cały czas trwania imprezy rolnicy mogli uzyskać fachową informację z dziedziny technologii upraw zbóż, rzepaku, kukurydzy, buraka cukrowego oraz działań w zakresie PROW 2007-2013 odwiedzając stanowiska promocyjne następujących firm: “KWS Polska”, “KWS Lochow”, “Danko”, “Elmar”, WODR Poznań GZDR Łobżenica.

Grzegorz Zięba
st.specj.d/s dor. Rolniczego
gm. Łobżenica, pow. pilski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności