Kukurydza w górę, mleko w dół

Ceny produktów rolnych w grudniu 2015 roku były dosyć zróżnicowane. Podczas, gdy zboża, kukurydza i żywiec wołowy zyskały na wartości, znacznie potaniały drób, żywiec wieprzowy i, przede wszystkim, mleko.

Główny Urząd Statystyczny opublikował już informacje dotyczące cen produktów rolnych w grudniu 2015 roku. Według tych danych, wszystkie gatunki zbóż w ujęciu rocznym zyskały na wartości. Jest to efekt zeszłorocznej suszy, która wpłynłęa na niższe, niż w 2014 roku zbiory (-12%). A to z kolei przełożyło się na wyższe ceny tego surowca. Najbardziej podrożała kukurydza (+27,2% r/r), której zbiory ucierpiały najbardziej i były o ok. 29% niższe niż w 2014 r.

Poza zbożami również ceny wołowiny poszły w górę. Droższy był żywiec wołowy (+7,1% r/r), za to ceny żywca wieprzowego i drobiu spadły w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku kolejno o 7,6% i 6,8%. Cena mleka w skupie również uległa obniżeniu, i to aż o 8,6%. Jak podkreślają analitycy Credit Agricole, „na uwagę zasługuje jej spadek w ujęciu miesięcznym (-0,3%), który zakończył trwający od września ub.r. rosnący trend ceny mleka związany dodatnim wpływem zjawiska sezonowości. Historycznie, ceny mleka w ujęciu miesięcznym rosły również w grudniu, kiedy dodatni wpływ sezonowości jest najsilniejszy. Sugeruje to, iż w grudniu ub.r. silny, dodatni wpływ sezonowości nie zdołał skompensować spadku cen mleka, związanego z utrzymującym się kryzysem na globalnym rynku mleka.”

Według prognoz ceny mleka nie mają szans na zwyżki przed IV kwartałem 2016 roku.

Renata Struzik, źródło: Credit Agricole