Kukurydza w cenie

Z uwagi na falę upałów i suszę, kondycja plantacji kukurydzy w Europie pogarsza się, przez co jej notowania rosną.

W bieżącym tygodniu notowania kukurydzy na Euronext umocniły się – w najbliższym kontrakcie o 1,1% do 176 EUR/tonę. Jeszcze większe wzrosty były widoczne w kolejnych kontraktach. Taka sytuacja jest związana z falą upałów w Europie i suszą, które neatywnie wpływają na kondycję upraw. W najnowszej prognozie Komisja Europejska skorygowała wcześniejsze szacunki tegorocznych zbiorów tego gatunku w Unii o 3 mln ton mniej – do 65,5 mln ton.

Natomiast w przypadku pszenicy ceny idą w dół – odnotowano tygodniową zniżkę o 0,9% do 180,3 EUR/tonę. Prognozowana unijna produkcja pszenicy została tylko nieznacznie skorygowana przez KE – o 0,5 mln ton do 139,4 mln ton.
W USA w tym tygodniu notowania kukurydzy i soi na CBoT zniżkowały. Idealne warunki pogodowe w środkowo-zachodniej części kraju zwiększyły nadzieje na dobre wyniki tegorocznej produkcji obu tych gatunków, kluczowych dla amerykańskiego rolnictwa. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie wrześniowym potaniała o 0,9% do 146,9 USD/tonę, a soja w kontrakcie sierpniowym – o 0,5% do 362,1 USD/tonę. W ciągu ostatniego miesiąca spadki notowań kukurydzy w kontrakcie wrześniowym wyniosły już 15%.Wzrosty notowań wystąpiły natomiast w przypadku pszenicy na CBoT – w najbliższym kontrakcie o 2,1% do 186,3 USD/tonę.
Kondycja kukurydzy w USA w dalszym ciągu jest dobra. Poprawiła się kondycja upraw soi, natomiast nieznacznie pogorszyła się ocena kondycji upraw pszenicy jarej.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności