Kukurydza kukurydzy nierówna

W wyborze odmiany kukurydzy warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Również wziąć pod uwagę, że latem rośliny narażone są na niedobór wody i wysokie temperatury, dlatego też im większa odporność rośliny na suszę i jej silniejszy system korzeniowy, tym lepiej.

W hodowli i w uprawie kukurydzy, w porównaniu z innymi gatunkami zbóż, w ciągu ostatnich lat dokonał się największy postęp. Aktualnie areał kukurydzy w naszym kraju szacowany jest na ponad milion hektarów. Od dwóch dekad powierzchnia jej zasiewów stale rośnie. Niestety, tegoroczne spadki cen ziarna mogą wpłynąć na zahamowanie tego cyklicznego już trendu zwyżkowego.

Eksperci jednak nie przewidują znacznego spadku areału przeznaczonego pod uprawę tej rośliny, gdyż rynek kukurydzy to nadal jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków branżowych. Jego szybki rozwój spowodowany jest wszechstronnością zastosowania kukurydzy, która wykorzystywana jest do celów paszowych, spożywczych i energetycznych. Dodatkową zaletą jest to, że ta uprawa nie wymaga dużych nakładów, zarówno pracy, jak i kosztów.

Rynek kukurydzy jest coraz bardziej techniczny. Odmiany różnią się od siebie liczbą FAO i kierunkiem użytkowania. Głównym priorytetem firm hodowlanych jest dopasowanie się do aktualnych potrzeb rynku. Każdego roku wzrasta zainteresowanie producentów kukurydzą przeznaczoną na ziarno. Jej uprawa jest najbardziej rentowna. Dzięki temu, w tym segmencie rynku postęp jest najszybszy, gdyż jest to segment najbardziej konkurencyjny.

Według specjalistów zajmujących się opłacalnością uprawy kukurydzy, na wysokość plonu wpływają trzy istotne czynniki: wybór odmiany, zabiegi uprawowe, głównie technologia odchwaszczania i nawożenia oraz warunki pogodowe. Aura jest całkowicie niezależna od rolnika, natomiast dwa pierwsze czynniki zależne od podejmowanych przez producenta decyzji determinują sukces uprawy. Wybór odmiany wpływa w ponad 30% na uzyskany efekt ekonomiczny. Dlatego tak istotne jest, aby decyzję dotyczącą zakupu materiału siewnego poprzedzić analizą jego właściwości, potencjału plonotwórczego i przydatności dla wybranego kierunku użytkowania.

Po ustaleniu najważniejszych kryteriów doboru, przede wszystkim przeznaczenia plonu, każdy producent powinien zapoznać się z dostępną ofertą pod kątem cech poszczególnych odmian. Są to przede wszystkim: plenność, czyli poziom plonu ziarna, bądź biomasy, reakcje na warunki środowiskowe, czyli tolerancję na chłody lub niedobór wilgoci, podatność na choroby i szkodniki oraz pokrój roślin, co jest szczególnie ważne w przypadku odmian przeznaczonych na kiszonkę.

Oczywiście, bardzo istotnym czynnikiem jest cena materiału siewnego, jednak nie powinna być ona determinującym kryterium wyboru odmiany, a tylko jednym z elementów. Przy wyborze konkretnej odmiany, warto wziąć pod uwagę fakt, iż od wielu lat obserwujemy stale pogłębiający się deficyt wody w glebie, niedobór opadów oraz ich niekorzystny rozkład w okresie największego zapotrzebowania kukurydzy na wodę – podczas lata, w okresie kwitnienia kukurydzy. Rezultatem takiego przebiegu pogody są spadki plonu. Brakowi wody towarzyszą w tym okresie także i wysokie temperatury. Takie ekstremalne warunki bezpośrednio wpływają na obniżenie kondycji  kukurydzy – nie pozwalają na pokrycie zapotrzebowania roślin. Warto więc zdecydować się na wybór odmiany o zwiększonej tolerancji na suszę, z silniejszym i głębszym – efektywniejszym systemem korzeniowym.

Odmianą, która charakteryzuje się świetnym oddawaniem wody w końcowej fazie dojrzewania jest DKC 3790. Z uwagi na tę cechę nadaje się ona do bardzo wczesnego zbioru. Szybko i łatwo poddaje się suszeniu (niska wilgotność ziarna), co gwarantuje oszczędność czasu i nakładów poniesionych w samym procesie dosuszania, co aktualnie, przy niskich cenach ziarna, jest niewątpliwie jej ogromnym atutem. Jest polecana do uprawy na terenie prawie całego kraju (nie rekomenduje się jej stosowania jedynie na pomorzu i w górach), na wszystkich stanowiskach glebowych. Plon ziarna wynosi średnio 105% wzorca. Przy wilgotności ziarna wynoszącej około 15%, plonuje na poziomie 12,1 t/ha. Jest mieszańcem dwuliniowym typu SC.
Innym przykładem, wysoko plonującej odmiany jest DKC 3623. Podobnie, jak ta wspomniana wyżej, ekspresowo oddaje wodę w końcowej fazie dojrzewania. Gwarantuje łatwy omłot i suszenie. Ponadto, charakteryzuje się wysoką tolerancją na suszę. Jej wybór zapewnia rekordowo wysokie plony. W optymalnych warunkach uprawy i przy prawidłowo prowadzonej agrotechnice, możliwe jest osiągnięcie plonów nawet na poziomie 16 t/ha. Warto też wspomnieć, że odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem wiosennym i posiada wysoką tolerancję na fuzarium kolb i helminthosporium.

Decydując się na uprawę kukurydzy przeznaczonej na ziarno, warto rozważyć zakup odmian charakteryzujących się wysoką tolerancją na suszę.

Renata Struzik, za: Anna Rogowska, Jatrejon
Anna Rogowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności