Kukurydza GMO w Unii

Komisja Europejska zaakceptowała dwie odmiany kukurydzy genetycznie modyfikowanej do importu na teren UE, zarówno do spożycia, jak i użycia w paszach. Decyzja ta zapadła pomimo wcześniejszego sprzeciwu ComEnvi.

W grudniu 2015 roku Komisja Europejska zaakceptowała dwie odmiany kukurydzy GMO do importu: spożycia oraz użycia w paszach. Autoryzowano odmianę firmy Monsanto – MON87427 oraz NK603xT25, co w praktyce umożliwiło ich transport do Unii Europejskiej już przed Bożym Narodzeniem.

Wspominaliśmy już jednak wcześniej, że przedstawiciele Komitetu ds. Ochrony Środowiska PE – ComEnvi postulowali już 1 grudnia  wstrzymanie wszelkich autoryzacji GMO do importu do czasu zreformowania systemu legalizacji, co oznaczałoby moratorium. Raport w tej sprawie ma być poddany pod głosowanie w dniach 18-21 stycznia 2016 roku podczas sesji plenarnej w Strasburgu.

Jak zauważa FAMMU/FAPA, według oponentów decydenci w Brukseli powinni zacząć od wstrzymania autoryzacji odpornej na herbicyd glifosat kukurydzy NK603xT25, ze względu na prawdopodobieństwo kancerogenności właśnie glifosatu, jak oceniła agenda WHO – agencja badająca raka tj. IARC.

W przypadku obu odmian GMO kukurydzy, decyzję wykonawczą co do jej importu stosuje się 10 lat od daty notyfikacji.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności