fbpx

Kukurydza GMO w Unii

Komisja Europejska zaakceptowała dwie odmiany kukurydzy genetycznie modyfikowanej do importu na teren UE, zarówno do spożycia, jak i użycia w paszach. Decyzja ta zapadła pomimo wcześniejszego sprzeciwu ComEnvi.

W grudniu 2015 roku Komisja Europejska zaakceptowała dwie odmiany kukurydzy GMO do importu: spożycia oraz użycia w paszach. Autoryzowano odmianę firmy Monsanto – MON87427 oraz NK603xT25, co w praktyce umożliwiło ich transport do Unii Europejskiej już przed Bożym Narodzeniem.

Wspominaliśmy już jednak wcześniej, że przedstawiciele Komitetu ds. Ochrony Środowiska PE – ComEnvi postulowali już 1 grudnia  wstrzymanie wszelkich autoryzacji GMO do importu do czasu zreformowania systemu legalizacji, co oznaczałoby moratorium. Raport w tej sprawie ma być poddany pod głosowanie w dniach 18-21 stycznia 2016 roku podczas sesji plenarnej w Strasburgu.

Jak zauważa FAMMU/FAPA, według oponentów decydenci w Brukseli powinni zacząć od wstrzymania autoryzacji odpornej na herbicyd glifosat kukurydzy NK603xT25, ze względu na prawdopodobieństwo kancerogenności właśnie glifosatu, jak oceniła agenda WHO – agencja badająca raka tj. IARC.

W przypadku obu odmian GMO kukurydzy, decyzję wykonawczą co do jej importu stosuje się 10 lat od daty notyfikacji.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.