Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza również przeciwko CETA

Waving flag of Canada and EU

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa CETA to ogromne zagrożenie dla polskiego i europejskiego rolnictwa. Szczególnie dla gospodarstw małych i średnich, które raczej nie będą w stanie konkurować z ogromnymi wielkopowierzchniowymi amerykańskimi i kanadyjskimi farmami. Ale to nie jedyny powód, dla którego słychać coraz więcej głosów sprzeciwu wobec tej umowy.

O umowie CETA pisaliśmy ostatnio sporo, również w najnowszym, październikowym numerze Wiadomości Rolniczych Polska. Okazuje się, że nie tylko my przestrzegamy przed nią i obawiamy się jej skutków dla polskiego rolnictwa. Kolejne instytucje, samorządowcy i przedstawiciele różnych brnż coraz głośniej wyrażają swoje obawy i sprzeciw wobec tej umowy. Dzisiaj przedstawiamy Państwu list otwarty w tej sprawie, który przewodniczący Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Bydgoszczy napisał do Rządu i Parlamentu RP.

Treść listu:
„List otwarty w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej CETA
Rada Powiatowa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Bydgoszczy apeluje do Rządu i Parlamentu RP o nie podpisywanie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej CETA, dotyczącej polityki handlowej między Unią Europejską i Kanadą.

Realizacja zapisów tej umowy może doprowadzić do zniszczenia rolnictwa w Polsce i w Europie. Przyniesie ogromne, negatywne skutki ekonomiczne i społeczne, zagrozi naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

Zniesienie 90% barier na rynku rolnym spowoduje zalanie Europy kanadyjskimi i amerykańskimi produktami rolnymi, wyprodukowanymi przy niskich kosztach, mającymi niskie walory spożywcze i zdrowotne z powodu znacznego skażenia ich pestycydami oraz powszechnego produkowania żywności zmodyfikowanej genetycznie.

Nasze gospodarstwa rodzinne nie będą w stanie konkurować z wysokotowarowym, przemysłowym rolnictwem kanadyjskim i przestaną funkcjonować. Tysiące rodzin zostanie pozbawionych środków do życia.

Apelujemy do Rządu i Paramentu o zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego i nie dopuszczenie do podpisania umowy CETA.

Wojciech Mojzesowicz
Przewodniczący Rady Powiatowej
Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej w Bydgoszczy”