KUHN na AGROTECH-u

Firma KUHN przygotowała kilka nowości, które zaprezentuje podczas najbliższej, już 19. edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach, w dniach 8–10 marca 2013 r.

Zaczepiany opryskiwacz KUHN METRIS 3200 l
Wyposażony w zbiornik o pojemności 3200 l oraz aluminiową belkę polową o szerokości (w zależności od oczekiwań klienta) od 18 do 36 m, METRIS ulokował się w ofercie pomiędzy modelami ATLANTIQUE/GRAND LARGE, a największym modelem OCEANIS. Opryskiwacz METRIS jest skierowany do gospodarstw rolnych prowadzących produkcję roślinną lub mieszaną. 
Opryskiwacz METRIS jest wyposażony w rozwiązania stosowane w innych modelach opryskiwaczy zaczepianych KUHN:
 • Zbiornik poliestrowy 3200 l produkowany metodą wtryskiwania. Bardzo gładka wewnętrzna powierzchnia ścianek ułatwia mycie. Wewnętrzne przegrody ograniczają gwałtowne ruchy cieczy w zbiorniku, tym samym zapewniając maszynie dużą stabilność.
 • Zbiornik na wodę do płukania o pojemności 450 l został umieszczony centralnie z tyłu maszyny.  Taka pozycja poprawia rozłożenie ciężaru maszyny oraz umożliwia zastosowanie głębszego odpływu, pozwalającego zminimalizować pozostałości cieczy roboczej w zbiorniku.  
 • Bardzo kompaktowa konstrukcja: odległość osi od ucha zaczepu wynosi 4.35 m, zapewnia łatwiejsze manewrowanie maszyną, zapobiegające uszkodzeniom roślin na uwrociach.
 • 4 modele aluminiowych belek polowych KUHN o szerokościach od 18 do 36 m pozwalają dostosować maszynę do każdego gospodarstwa.
 • System stabilizacji belki polowej EQUILIBRA zapewnia pełną amortyzację 3D.
Innowacje ułatwiające wykonywanie zabiegu oprysku
 • Nowy panel zaworów dla jeszcze większej wygody obsługi. 
 • Belki polowe składają się, nie przekraczając szerokości opryskiwacza (belki do 24 m składane na 2 razy i belki do 36 m składane na 3 razy). Transport po drogach stał się jeszcze łatwiejszy.
 • Pełna amortyzacja konstrukcji maszyny (dyszel + podwozie) za pomocą gumowych łączników niwelujących naprężenia z myślą o dłuższej żywotności. 
 • Odwracalny dyszel pozwalający na agregowanie z różnymi ciągnikami.
Opryskiwacz METRIS może być wyposażony w różne opcje w zależności od potrzeb klienta: kontrola oprysku w sekcjach GPS, automatyczne płukanie, automatycznie sterowaną skrętną oś, system H-MATIC (sterowanie wysokością belki polowej na uwrociach), itd.
 
Pługi MASTER seria 3 
Modyfikacje, które zostały zastosowane w pługach MASTER serii 3 można podzielić na 3 typy:
1. Zwiększenie wytrzymałości, umożliwiające pracę z ciągnikami o większej mocy
Wraz z rozwojem ciągników, udoskonalane są również pługi KUHN. Wzrost mocy ciągników to wyzwanie dla każdego sprzętu, dlatego firma KUHN wprowadziła zmiany konstrukcyjne w modelach MASTER:
 • Nowa konstrukcja głowicy
 • Nowy, kuty łącznik główny 
Maksymalna dopuszczalna moc ciągnika w zależności od modelu pługa została zwiększona o 10 do 20%.
 
2. Zwiększony nacisk na dłuto lemiesza w zabezpieczeniu przeciwkamieniowym 
Kolejną zmianą jest zwiększenie o20 % siły zabezpieczenia śrubowego T w modelach MASTER 153 i 183, które obecnie wytrzymuje obciążenie do 4 ton (wcześniej było to 3,2 tony). W modelach VARI MASTER 183 zwiększono również o 20% siłę zabezpieczenia hydraulicznego non-stop.
 
3. Uproszczona regulacja dla większego komfortu pracy
 • Wysoka jakość pracy oraz ograniczenie zużycia paliwa wymagają precyzyjnie wyregulowanego pługa. Zmiana ustawień roboczych pługów MASTER 3 może być wykonywana dzisiaj w wyjątkowo wygodny sposób dzięki:
 • Możliwości wyposażenia pługa w 2-, 3-, 4- lub 5-funkcyjny selektor hydrauliczny
 • Opcji hydraulicznej regulacji pionowej.
 • Nowe hydraulicznie sterowane koło podporowe HD-Tronic współpracujące z ekranem w kabinie ciągnika, na którym widoczna jest zmiana głębokości pracy.
Podobnie jak wcześniejsze generacje tych maszyn, seria MASTER serii 3 została wyposażona we wszystkie najważniejsze rozwiązania,  dzięki którym pługi KUHN zyskały ogromne uznanie u rolników na całym świecie:
 • Jednoczęściową głowicę o wyjątkowej wytrzymałości
 • Funkcję jednoczesnej regulacji szerokości pierwszej skiby i punktu ciągu, zapewniającą błyskawiczne dostosowanie pługa KUHN do każdego typu ciągnika.
 • Wbudowane w ramę cięgna regulacji szerokości roboczej, w pełni zabezpieczone przed zanieczyszczeniem w trakcie pracy.
 • Szeroki wybór korpusów wyposażonych w kute lemiesze i dłuta, zapewniające maszynie długą żywotność.
 • Trójwarstwowe odkładnice TRIPLEX o zróżnicowanej grubości warstwach stali, wydłużających okres eksploatacji nawet o 40%.
Nowa generacja zaczepianych pługów MASTER 3 obejmuje modele od 2 do 7 korpusów, dostosowane do wszystkich ciągników o mocy od 40 do 385 KM.
 
Sterownik RAUCH E-Click
E-Click oferuje nowe możliwości wygodnego elektrycznego sterowania zasuwami we wszystkich modelach rozsiewaczy nawozów MDS i AXIS. 
Elektryczne sterowanie zamykaniem i otwieraniem lewej i prawej zasuwy dzięki komfortowym włącznikom elektrycznym. Diody urządzenia wskazują aktualne położenie zasuw, co ułatwia identyfikację dozowania lub braku dozowania nawozu na tarcze wysiewające, a tym samym eliminuje ryzyko błędu operatora.
Dotychczas większość rozsiewaczy była sterowana z hydrauliki ciągnika, co wymagało zastosowania najczęściej dwóch lub czterech węży hydraulicznych. Sterownik E-Click jest połączony z rozsiewaczem wyłącznie kablem elektrycznym, co znacząco ułatwia podczepienie maszyny do ciągnika, a zarazem stanowi komfortowe rozwiązanie podczas zamykania i otwierania zasuw rozsiewacza. Dodatkowo kabel jest zabezpieczony przed kurzem, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi, co gwarantuje długą żywotność tych elementów.
Nowe zdalne elektryczne sterowanie E-Click jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich ciągników, a przede wszystkim dla ciągników z ograniczoną ilością zaworów hydraulicznych.

Oprac. EG

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności