KUHN: Kompaktowa prasoowijarka stałokomorowa BIO

Plejadę nowości, które firma KUHN zaprezentuje podczas lutowej edycji targów Polagra-Premiery zmyka stałokomorowa prasoowijarka KUHN BIO. Jest to kolejna propozycja firmy, która powstała po przejęciu przez Grupę KUHN w ubiegłym roku firmy GELDROP – specjalizującej się w projektowaniu i produkcji pras rolujących stało i zmiennokomorowych, wielkogabarytowych pras kostkujących, prasoowijarek, owijarek, kosiarek bębnowych, przetrzasaczo-zgrabiarek oraz sieczkarni do kukurydzy.

Operator uzyskuje też pełną informację na temat etapu pracy maszyny. Skrzynka sterująca informuje operatora o zakończeniu zwijania beli, co oznacza gotowość maszyny i materiału do owijania. Wówczas górna część komory prasowania zostaje uniesiona i bela może zostać natychmiast owinięta folią. Szybkie owinięcie beli zapewnia pierścień owijający z dwoma napinaczami folii.
Dzięki kompaktowej budowie, prasoowijarka KUHN BIO nie wymaga większej mocy ciągnika, niż przeciętna prasa zwijająca. Niewielkie wymiary i duża zwrotnośś maszyny pozwalaja na sprawną pracę na plach o mniejszym areale oraz ułatwiają transport.

Podbieracz
Podbieracz stanowi 5 rzędów palców w rozstawie 61 mm, co zapewnia dokładne podbieranie pokosu z szerokości roboczej 230 cm. Ta część maszyny wyposażona jest w osłonę, która przytrzymuje pokos oraz skrętne koła.

Rotor
Maszyna wyposażona jest w rotor z bocznymi ślimakami nagarniającymi pokos do części środkowej, która zawiera zęby oraz 14 noży. Taka konstrukcja zapewnia płynne podawanie i dokładne cięcie pokosu, niezależnie od jego ciężaru i wilgotności.

Komora prasowania
W komorze prasowania znajduje się z 18 stalowych walców zgniatających o średnicy 190 mm. Prezentowany na targach model zostanie wyposażony w automatyczny system smarowania łożysk Beka Maxx.

Owijanie folią
Cykl owijania rozpoczyna się w momencie podniesienia pokrywy komory prasowania i trwa jedynie 20 sekund – a bele owijane są 6 warstwami folii. Na pierścieniu owijającym zamontowane są 2 napinacze. Rolki przytrzymujace utrzymują belę w stabilnej pozycji. Po owinięciu beli folią, dolna część stołu opuszcza się i bela swobodnie stacza się na podłoże. Wysokość wyładunku została ograniczona do minimum. Prezentowana na wystawie kompaktowa prasoowijarka KUHN BIO została dodatkowo wyposażona w odwracacz bel, który ustawia belę płaską stroną na podłożu.