fbpx

Kubota wprowadza drugą generację ciągników MGX

Marka Kubota wprowadza na polski rynek ciągniki serii MGX drugiej generacji. Do doskonale znanych polskim rolnikom traktorów – M110GX i M135GX, dołączą niebawem dwa zupełnie nowe modele – M100GX-II i M128GX-II.

Jak zapowiada producent, druga generacja popularnych GX-ów będzie przede wszystkim lepiej wyposażona w standardzie. Zgodnie z oczekiwaniami użytkowników japońskich traktorów, w nowych modelach MGX-II będzie od teraz montowany seryjnie m.in. fotel pasażera. Wydłużony zostanie także podłokietnik. Zmianie nie ulegną natomiast niezawodne i ekonomiczne jednostki napędowe, znane z ciągników Kubota M110GX i M135GX.

Baner Syngenta

Dodatkowe warianty mocy
Ciągniki nowej serii MGX-II, w zależności od modelu, wyposażone będą w niezawodne 16-zaworowe, 4-cylindrowe jednostki napędowe Kubota o pojemności 3,8 oraz 6,1 l z turbosprężarką, intercoolerem oraz układem wtrysku bezpośredniego common rail. Oba silniki spełniają normę emisji spalin EURO IIIB, dzięki zastosowaniu tłumika z katalizatorem oraz filtra cząstek stałych DPF. Co ważne, producent w dalszym ciągu nie stosuje AdBlue, a to wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji maszyny. Sercem modelu M100GX-II jest silnik o pojemności 3,8 l i mocy 106 KM.
Pod maską M128GX-II znajduje się natomiast jednostka napędowa o pojemności 6,1 l, osiągająca moc 133 KM. Dla maksymalnej wydajności pracy i większej oszczędności paliwa, ciągniki serii MGX-II wyposażone są w skrzynię biegów Kubota Intelli-Shift 8, z 24 przełożeniami w każdym kierunku. Operator może dodatkowo zmieniać biegi za pomocą przycisków, co eliminuje konieczność wciskania pedału sprzęgła. Skrzynia ma także tryb automatyczny, który pozwala na samoczynne przełączanie biegów w zależności od obciążenia maszyny lub warunków terenowych. Gwarantuje to doskonałe osiągi przy jednoczesnej redukcji zużycia paliwa.

Zintegrowane systemy zarządzania
Traktory serii MGX-II wyposażone są w system elektronicznej kontroli pracy silnika Work Cruise, który utrzymuje prędkość obrotową na stałym poziomie, zapobiegając wahaniom i tym samym umożliwiając stabilną pracę nawet w niesprzyjających warunkach. Dodatkowo, przy użyciu jednego przycisku można zaprogramować dwie najczęściej wykorzystywane prędkości obrotowe silnika np. do prac polowych i zawracania, zaś ciągnik sam dopasuje się do tych ustawień bez użycia pedału gazu.

Doskonała zwrotność
Modele Kubota MGX-II to traktory zaprojektowane z myślą o łatwym prowadzeniu i doskonałej trakcji. Jak przystało na japońskiego producenta, w standardzie każdej z maszyn znajduje się unikalny system skrętu Bi-Speed Turn, który powoduje, że po przekroczeniu kąta 35 stopni koła przednie zaczynają obracać się z prędkością prawie dwa razy wyższą niż koła tylne, zmniejszając tym samym promień zawracania ciągnika. Zastosowanie przekładni stożkowej w przednim moście pozwala dodatkowo uzyskać kąt skrętu kół na poziomie 50 stopni, co czyni wyjątkowo prostym manewrowanie traktorem w każdym terenie.

Stabilność i dynamika
Duży rozstaw osi ciągników serii MGX-II gwarantuje wyjątkową stabilność oraz konkurencyjny uciąg. Maszyny cechuje także jedna z największych wartości prześwitu w tej klasie traktorów. Wszystko dzięki niezwykłej konstrukcji przekładni stożkowej oraz ukryciu wału napędowego w zagłębieniu miski olejowej. Aby uzyskać zwiększenie trakcji i możliwość przemieszczania się ciągnika w trudnych warunkach np. po wjechaniu w głębokie błoto, wystarczy włączyć elektrohydrauliczne blokady mostów przedniej i tylnej osi. Wówczas traktor sprawnie wróci do pracy. Przednia blokada uruchamia się przyciskiem na desce rozdzielczej, podobnie jak, załączany podczas jazdy, przedni napęd. Natomiast tylna blokada załączana jest za pomocą pedału. Ciągniki wyposażono także w system hamowania na cztery koła, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.

Wydajna hydraulika
Za sprawne operowanie dodatkowym osprzętem i szybką reakcję ładowacza czołowego odpowiadają pompy zębate, o wydatku 76 l/min. w przypadku modelu M100GX-II oraz 82 l/min. w modelu M128GX-II. Maksymalny udźwig tylnego podnośnika wynosi przy tym odpowiednio 5 000 i 6 100 kg. Co ważne, podana wydajność dotyczy tylko jednej pompy odpowiedzialnej za podnośniki i wyjścia hydrauliczne. Druga pompa odpowiada za wspomaganie układu kierowniczego, smarowanie i obsługę przekładni. Maszyny serii MGX-II wyposażono standardowo w zawory z regulacją przepływu, dzięki którym użytkownik może w łatwo kontrolować ilość oleju przechodzącego przez dodatkowe zawory hydrauliczne. Dzięki temu uzyskuje optymalną szybkość i maksymalne efekty pracy narzędzia. Cięgna ramion TUZ są od teraz regulowane z obu stron, a zastosowanie szybkosprzęgów umożliwia szybkie podłączanie i odłącznie zawieszanych z tyłu narzędzi dodatkowych.

Wygoda i bogate wyposażenie w standardzie
Zaawansowana kabina ciągników serii MGX-II została zaprojektowana z myślą o jeszcze większym komforcie operatora. Wszystkie wyświetlacze, dźwignie i elementy kontrolne umieszczono na prawej konsoli lub wokół kierownicy. Dźwignia sterująca hydrauliką zewnętrzną znajduje się na panelu bocznym. Przełączniki odpowiedzialne za zmianę biegów zgrupowano w ergonomiczne zaprojektowanym podłokietniku. Natomiast wyświetlacze LCD zlokalizowano na desce rozdzielczej oraz na bocznej konsoli po prawej stronie, przez co najważniejsze informacje o pracy ciągnika są zawsze w zasięgu wzroku operatora. W wyposażeniu standardowym znajduje wydajny system ogrzewania i klimatyzacji, odchylany na boki fotel z amortyzacją pneumatyczną, fotel pasażera, radio CD, obciążniki przednie, elektroniczne sterowanie tylnego TUZ, układ pneumatycznego hamowania przyczep oraz kompletny zaczep tylny z belką rolniczą i automatycznym zaczepem transportowym. Dobrze oszklona kabina, która oparta jest jedynie na czterech narożnych słupkach, zapewnia doskonałą widoczność w każdym kierunku, a okno dachowe ułatwia obserwację ładowacza czołowego w najwyższym położeniu. Jako fabryczną opcję, w modelu M128GX-II Kubota oferuje trzystopniową amortyzację przedniego zawieszenia z trybem automatycznym.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.