Kubota pokaże nowe maszyny

Rozsiewacz Kybota

Firma Kubota zaprezentuje w marcu serię maszyn uprawowych. Premierę zaplanowano na targach Agrotech w Kielcach.

Będą to między innymi pług zawieszany obracalny Kubota RM2000V/RM2005V, pług zawieszany zagonowy Kubota CM1005, bierna kombinacja uprawowo-siewna TH1300P+MD1300MP oraz rozsiewacz Kubota DSC. Nie zabraknie oczywiście także traktorów z nowej serii M7001 oraz GX-II. Tradycyjnie pokazana zostanie również pełna gama ciągników rolniczych, sadowniczych, maszyn komunlanych oraz zielonkowych japońskiego producenta.

Na targach Agrotech, podobnie jak przed rokiem, marka Kubota zaprezentuje się na stoisku nr 7 w hali D. Do dyspozycji japońskiego producenta będzie 808 m2 powierzchni wystawienniczej, a na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji i produktów, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane z maszyn, które zostaną zaprezentowane przez firmę Kubota.

Pług zawieszany obracalny Kubota RM2000V / RM2005V
Pług zawieszany obracalny Kubota RM2000V/RM2005V dostępny jest w wersji 3-5 korpusów z odległością między korpusami 85 lub 100 cm i prześwitem pod ramą 70 cm (RM2005V) oraz 80 cm (RM2000V). Model RM2005V posiada zabezpieczenie na kamienie non-stop (resorowe), natomiast pług RM2000V w postaci kołków ścinających (śrubowe). Oba
modele są wyposażone w głowicę serii 150 (dla ciągników o mocy max. 150 KM) oraz posiadają płynną hydrauliczną regulację szerokości orki od 30 do 50 cm na korpus. Variomat® system zapewnia to, że zmieniając szerokość orki, nie zmieniamy kąta położenia korpusów – płoza będzie zawsze ustawiona równolegle do kierunku orki. Pług charakteryzuje
się mocną ramą o profilu 150×150 mm wykonaną specjalną metodą obróbki cieplnej „heattreated” dla zapewnienia maksymalnej wytrzymałości. Pługi Kubota wyróżniają się także lekką konstrukcją, dzięki czemu model ten ma małą wagę oraz niskie wymogi w kwestii udźwigu ciągnika.

Pług zawieszany zagonowy Kubota CM1005
Pług zawieszany zagonowy z płynną mechaniczną regulacją szerokości orki oraz zabezpieczeniem na kamienie non-stop (resorowym) – najprostszy i najbardziej efektywny system na rynku, który gwarantuje bezproblemową pracę w glebach z dużą ilości kamieni. Pługi Kubota CM1005 wyróżniają się prostą, ale mocną i niezawodną konstrukcją. Rama główna jednoczęściowa o profilu 100x200mm wykonana specjalną metodą obróbki cieplnej „heat-treated” daje niezbędną wytrzymałość i trwałość. Pług dostępny jest z odległością miedzy korpusami równą 100cm i w wersji 3 lub 4 skibowej. Oba wersje posiadają płynną mechaniczną regulację szerokości orki od 30-50 cm na korpus.

Bierna kombinacja uprawowo-siewna MD1300MP+TH1300P
Mechaniczny siewnik MD1300MP przeznaczony do nabudowy na bierny agregat uprawowy. Dostępny jest w wersji 3 m z redlicami talerzowymi CX. Istnieje możliwość zamontowania na redlicach rolek dociskowych, dla lepszej kontroli głębokości siewu oraz podsiąkania gleby. Pojemność zbiornika wynosi od 600 l do 1100 l. Bezstopniowa skrzynia przekładniowa daje możliwość wysiewu dawki od 1 do 400 kg. Szyna redlic montowana do ramy wału posiada prostszą regulację głębokości, gdzie zmieniając głębokość pracy agregatu nie ma potrzeby regulacji głębokości redlic wysiewających. Bierny agregat uprawowo TH1300P jest maszyną zawieszaną dostępną w wersji 3 m na ramie sztywnej. Maksymalna głębokość pracy jaka jest możliwa to 15 cm. Maszyna jest wyposażona w 2 lub 3 rzędy zębów prostych wzmocnionych o profilu 45×10 mm, co zapewnia bezproblemową pracę w każdych warunkach glebowych. Agregat jest dostępny z 3 rodzajami wałów uprawowych (wał rurowy 16 prętów, wał pełny 585 mm oraz wał ogumiony ”Flexline” 585 mm).

Rozsiewacz Kubota DSC
Rozsiewacz Kubota DSC wyposażony jest w dwa dyski wysiewające z czterema łopatkami na każdym z nich i system wysiewu RotaFlow. Standardowa pojemność zbiornika wynosi 700 litrów. Poprzez dodatkowe nadstawki można go rozbudować odpowiednio do 900 i 1400 litrów pojemności. Szerokość wysiewu zawiera się w przedziale od 9 do 18 metrów. Rozsiewacz może być w łatwy sposób wyregulowany do wysiewu konkretnego nawozu m.in. ze względu na test wykonany z pomocą granulatora, który jest standardowym wyposażeniem. Zbiornik malowany jest specjalną metodą proszkową Duracoat, natomiast wszystkie pozostałe elementy wykonane są z materiału nierdzewnego. W rozsiewaczach DSC firmy Kubota z systemem wysiewu RotaFlow granulki nawozu są delikatnie podawane na tarcze wysiewające, a następnie przyspieszane. Dzięki temu nie ma efektu rozbicia nawozu przez łopatki. Granulki uzyskują idealnie płaski tor lotu ograniczający wpływ wiatru na dokładność wysiewu. Dozowanie nawozu do tulei wstępnej wyklucza wpływ nierówności terenu na równomierność wysiewu.

Źródło: M&J/Marcin Nieradka