fbpx

Kto zapłaci za straty spowodowane przez dzikie ptaki

Wraz z nadejściem wiosny i rozpoczęciem intensywnych prac polowych, jak bumerang co roku powraca problem dzikich ptaków niszczących rolnicze plantacje.

Największe szkody powodują gęsi, żurawie i łabędzie. Występują one szczególnie w miejscach, na których odpoczywają podczas sezonowych przelotów. Dodatkowo szkody pojawiają się, kiedy zimują na terenach nadrzecznych i pasą się na polach okolicznych rolników. Szkody występują w szczególności na plantacjach rzepaku, który jest bardzo ważnym elementem płodozmianu.

Nie mogę dać sobie już rady z tym ptactwem, które jako miejsce posiłku wybrało sobie moje pole. Zamiast zająć się konkretną pracą, muszę biegać i je straszyć. Jeśli nie będę tego robił, to wydziobią mi całą plantację. Czekać mnie będzie tylko dodatkowa robota i wydatek na przesiew – żali się Pan Roman, prowadzący kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w okolicach Zamościa.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej, mając na względzie liczne skargi rolników z terenu województwa lubelskiego, których uprawy zostały zniszczone bądź uszkodzone w znacznym stopniu przez ptaki chronione, apeluje do rządzących o podjęcie działań w celu zmiany przepisów ustawy o ochronie przyrody. Zmiany te umożliwiłyby rolnikom ubieganie się o odszkodowania ze środków Skarbu Państwa za szkody powodowane przez ptaki objęte ochroną.

Prowadzenie działalności rolniczej wymaga współgrania z przyrodą i niewątpliwie jest od niej uzależnione. Jednocześnie każdy z rolników stara się nie szkodzić naturze, a i tak nieustannie musi dodatkowo zmagać się z różnego rodzaju ograniczeniami. Na przykład prawem do własności. Nie może chronić własnych upraw na swoim polu. Zmaga się nie tylko z chwastami, szkodnikami i chorobami, lecz także coraz bardziej inwazyjnymi dzikimi zwierzętami, które powodują olbrzymie straty dla gospodarstw – mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla LIR, zgodnie z art. 126 ust. 12 ustawy o ochronie przyrody, Rada Ministrów ma możliwość określić w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w art.126 ust. 1 gatunki zwierząt chronionych wyrządzających szkody, za które odpowiada Skarb Państwa, kierując się potrzebą utrzymania ochrony gatunkowej zwierząt zagrożonych wyginięciem i wyrządzających szkody w gospodarce człowieka.

Autor: Samuel Skrzysz

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.