fbpx

Kto raz był w Żegiestowie…

Żegiestów to posiadające ponad 160-letnią tradycję uzdrowisko położone w wyjątkowo urokliwym zakątku Beskidu Sądeckiego nad graniczną rzeką Poprad, otoczone malowniczymi lasami Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Odkryte w końcu XIX w. przez założyciela uzdrowiska, Karola Medweckiego, wody mineralne: Anna, Zofia i Zdrój sprzyjają w leczeniu chorób układu pokarmowego, krążenia, anemii i kamicy nerkowej. Czysty, spokojny mikroklimat i przebogata przyroda sprzyjają dochodzeniu do równowagi osobom znerwicowanym i przepracowanym.

W Żegiestowie znajdują się liczne obiekty wypoczynkowe, kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne oraz lokale gastronomiczne.
Wśród bogatej oferty agroturystycznej wyróżnia się gospodarstwo Państwa Józefy i Władysława Kuligów Agrochatka u Władka” w Żegiestowie Wsi. “Nasza rodzina od pokoleń zajmowała się rolnictwem, dlatego my także przez lata prowadziliśmy tradycyjne gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Jednak, przeszło 20 lat temu zaangażowaliśmy się w agroturystykę i jak się później okazało, stała się ona z czasem dodatkowym źródłem dochodu. Jesteśmy szczególnie dumni z posiadania certyfikatu gospodarstwa ekologicznego” – tak wspomina gospodarz. Gospodarstwo przyciąga turystów przepięknymi widokami, wnętrzem budynku w tradycyjnym góralskim stylu, smacznymi posiłkami przygotowywanymi według sprawdzonych przepisów. W chwili obecnej w ofercie gospodarze posiadają pięć pokoi gościnnych, w których mogą przyjąć jednocześnie 18 osób.
Turyści mają możliwość uczestniczenia w typowych pracach w gospodarstwie, przez co mogą poznać tradycyjny model produkcji rolnej. Pozyskiwane z ekologicznych upraw warzywa czy zdrowe mleko, mięso i jaja służą do przyrządzania smakowitych specjałów Pani domu takich jak na przykład pyszna pieczeń z oczkiem nagrodzona na II Małopolskim Festiwalu Smaku w Nowym Sączu w 2006 r. To nie jedyne wyróżnienie zdobyte przez Państwa Kuligów. Agrochatka u Władka zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie “Zielone lato 2009” w kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne. “Gościom zapewniamy całodzienne wyżywienie, oferując specjały tradycyjnej domowej kuchni. Nasza kuchnia była wielokrotnie nagradzana w różnych konkursach, o czym świadczą liczne wyróżnienia” – zachęcają właściciele na swojej stronie internetowej www.wagrochatce.republika.pl. Specjalnością kulinarną jest żurek na serwatce w kapturku oraz zupa ze świeżych prawdziwków. Posiłki spożywane są w gustownie urządzonej jadalni… albo, gdy aura na to pozwala można zasiąść w altance biesiadnej przy grillu.
Na terenie posesji znajdują się miejsca parkingowe, a także mini plac zabaw dla dzieci. Gospodarze wraz z córką Dorotą stale dbają o dalszy rozwój gospodarstwa. Unowocześniają ofertę oraz rozwijają własne umiejętności na licznych szkoleniach. W 2006 roku w ramach PROW 2004-2006 przeprowadzili modernizację gospodarstwa między innymi zaadaptowali pomieszczenia piwnicy na magazyn sprzętu sportowego oraz budynek gospodarczy na świetlicę. W 2006 roku obiekt agroturystyczny został skategoryzowany przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej “Gospodarstwa Gościnne” otrzymując kategorię jedno słoneczko. Gospodarze są członkami Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziem Górskich, jak również są bardzo otwarci na współpracę z instytucjami rolniczymi, a w szczególności współpracują z Małopolską Izbą Rolniczą.
Wielbiciele aktywnego wypoczynku na pewno skorzystają z licznych szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności i ścieżek rowerowych. Miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji wyciągi narciarskie w pobliskiej Wierchomli, Piwnicznej i w okolicach Muszyny. Wędkarze mogą uprawiać swoje hobby w pobliskim Popradzie, a amatorzy grzybobrania mają do dyspozycji pełne borowików kompleksy leśne. Atrakcją są również źródła wód mineralnych oraz szlak architektury cerkiewnej, a przede wszystkim świeże powietrze i bujna roślinność, dzika zwierzyna w zasięgu wzroku, bliskość górskich rzek i wiele innych atutów, którymi może zachwycić Żegiestów.
“…ten tęskni za jago ożywczym powietrzem,
za jego czarującymi krajobrazami,
za jego zdumiewającymi widokami,
za jego szumiącymi zdrojami,
za jego cichym ustroniem…”
(prof. Józef Dietl – Uwagi nad zdrojowiskami polskimi, 1858)

Baner Syngenta

Lucyna Chęcińska
Małopolska Izba Rolnicza

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.