Krzysztof Jurgiel został oficjalnie nowym ministrem rolnictwa

W poniedziałek 16 listopada w samo południe nowy rząd został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim. Krzysztof Jurgiel jest już oficjalnie nowym ministrem rolnictwa.

Przed pierwszym posiedzeniem nowej Rady Ministrów  szefowie resortów otrzymali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominacje na swoje urzędy. Krzysztof Jurgiel objął Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uroczystość złożenia przysięgi rozpoczęła się o godz. 12:00, po ok. dwóch godzinach rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Ministrów, a ok. 15:30 ministrowie pojechali do swoich resortów.

Marek Sawicki przekazał nowemu ministrowi jego obowiązki. Jak później podkreślił, sprawy rolnictwa są już nowemu szefowi resortu znane chociażby z racji pełnienia przez kilka lat funkcji przewodniczącego komisji rolnictwa. To też nie pierwszy raz, kiedy Krzysztof Jurgiel obejmuje tekę ministra rolnictwa – pełnił tę samą funkcję w latach 2005-2006, za czasów rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

Krzysztof Jurgiel mówił, że liczy na współpracę z Markiem Sawickim, którego doświadczenie „jest potrzebne dla naszego kraju” – podkreślił.

Nowy minister jak do tej pory nie prezentował i nie komentował swoich planów na zmiany w resorcie oraz w sektorze. Niemal pewne jest jednak, że zarówno w ministerstwie, jak i w podległych mu agencjach szykują się spore zmiany kadrowe.

Krzysztof Jurgiel zapewne będzie chciał realizować program rolny Prawa i Sprawiedliwości opublikowany jeszcze w lutym 2014 roku, którego sam jest współautorem.

W wyżej wspomnianym programie wymieniane są priorytety, w ramach których realizowanych będzie sześć celów głównych: poprawa i stabilizacja warunków ekonomicznych rolnictwa, zachowanie jak największej liczby gospodarstw rodzinnych i zapewnienie im równych warunków konkurencji na jednolitym rynku, zwiększenie konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich – włączenie obszarów wiejskich w obieg gospodarki europejskiej.

Oczywiście są to główne cele, poza nimi wymienionych jest szereg dodatkowych działań, które mają za zadanie wzmocnienie i rozwój polskiego rolnictwa i społeczności wiejskiej. Ile z tych zadań i jak zostanie wykonanych, okaże się w ciągu najbliższych czterech lat.

Renata Struzik; fot. www.jurgiel.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności