Krzysztof Jurgiel nowym ministrem rolnictwa

Według ogłoszonego wczoraj nowego składu rządu, Krzysztof Jurgiel zostanie ministrem rolnictwa. To już nie pierwszy raz, kiedy obejmuje on to stanowisko.

Krzysztof Jurgiel to poseł Prawa i Sprawiedliwości będący w Sejmie już szóstą kadencję, związany z PiS od poczatku istnienia tej partii, czyli od 2001 roku. W zakończonej właśnie kadencji Sejmu Jurgiel przewodniczył komisji rolnictwa. Jest jednym z autorów programu rolnego PiS. Wcześniej senator, prezydent Białegostoku i minister rolnictwa w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Pełnił on tą ostatnią funkcję krótko, ale w tym czasie zdążył odcisnąć swój ślad w resorcie, m.in. pozmieniał kadry w agencjach rolnych, w tym w ARiMR. W trakcie pełnienia funkcji ministra był mocno krytykowany przez opozycję, m.in. za zlekceważenie negocjacji w KE ws. rynku cukru.

Dla nowego ministra rolnictwa priorytetem ma być nowelizacja ustawa o ustroju rolnym tak, aby cudzoziemcy nie mogli kupowac naszej ziemi. Ta niedawno podpisana przez prezyenta Dudę była uznawana w trakcie kampanii przez polityków PiS za niewystarczającą.

Równie ważna dla nowego szefa resortu będzie zapewne zmiana w ubezpieczeniach upraw rolnych. Ma ona zachęcać rolników do ubezpieczania swoich plantacji poprzez wzrost dotacji do składki płaconej przez rolników.

Krzysztof Jurgiel jest również zwolennikiem wyrównania dopłat dla polskich rolników do tych z innych krajów Europy Zachodniej.

Renata Struzik; fot. www.jurgiel.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności