Kryzys w rolnictwie francuskim

Według oceny francuskiego ministra rolnictwa, rolnictwo tego kraju dotknął najgorszy od 30 lat kryzys. Według wstępnych szacunków w 2008 r. dochody rolników zmniejszyły się o 20%, a w 2009 r. – o 10-12%. Kryzys jest wynikiem przede wszystkim wzrostu kosztów produkcji, a szczególnie paliw. Dochody rolników spadają systematycznie od dwóch lat.

W produkcji mleczarskiej dochody w 2009 r. obniżyły się o 26-40% poniżej poziomu z 2007 r. Źródłem problemów producentów owoców i warzyw jest głównie import towarów z krajów, gdzie ceny ich są niższe oraz problemy z eksportem produktów francuskich. W 2008 r. dochody właścicieli sadów zmniejszyły się o 37%. Producenci wołowiny ucierpieli na skutek spadku cen i wzrostu kosztów produkcji związanych z chorobą niebieskiego języka. W 2009 r. ich dochody zmniejszyły się o 45%. Podobnie wygląda sytuacja producentów wieprzowiny. Dochody producentów wina zmniejszyły się o 22-35%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności