fbpx

Kryzys trwa

Kryzys na rynku mleka szaleje. Po gwałtownych spadkach cen na świecie teraz przyszedł czas na rynek krajowy. A to na pewno odczują rolnicy. Mleczarnie już obniżają ceny skupu. N

Rok 2007 był dla branży mleczarskiej rekordowy. Sytuacja zmieniła się w listopadzie, kiedy ceny na światowych rynkach zaczęły gwałtownie spadać. Ten trend trwa do dzisiaj. Szacuje się, że nasze największe hity eksportowe staniały nawet o 40%.
Teraz doszedł jeszcze jeden problem. Rynek krajowy. Od listopada do stycznia ceny artykułów mleczarskich w hurtowniach spadły prawie o 1/5. A to oznacza jedno. Rolnicy musza się liczyć z konsekwencjami.
Waldemar Broś – KZSM: na pewno, ceny zwłaszcza z końcówki roku ubiegłego, gdzie niektóre firmy płaciły 1,50 zł- 1,80 zł i 2 złote, dzisiaj są nierealne.
Ruch w cenach już się zaczął. Podczas, gdy w grudniu zeszłego roku mleczarnie płaciły za surowiec 1,32 zł/l, to w styczniu już o 8 groszy mniej. Prognozy mówią, że do połowy roku ceny mogą spaść nawet do maksymalnie 1,15 zł/l. Ale zakładając, że na światowym i krajowym rynku nic już nie zmieni się na gorsze.
Mleczarze apelują do rolników o zrozumienie. Przypominają także, że rok temu mleko kosztowało niecałą złotówkę, a więc wciąż dużo mniej niż teraz.

CENY SKUPU MLEKA
XII 2007 – 1,32 zł/l
I 2008 – 1,24 zł/l

PROGNOZA
II-VI 2008 – 1,20-1,15 zł/l
Źródło: KZSM

Witold Katner/agrobiznes
TVP-rolna

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.