Organizacje rolnicze Bułgarii i Rumunii protestują przeciwko planom przedłużenia obowiązywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie bezcłowego przywozu towarów pochodzenia rolniczego z Ukrainy.
Krajowe Stowarzyszenie Producentów Zbóż (NGPA) z Bułgarii oraz Forum Rolników Zawodowych i Przetwórców z Rumunii (FAPPR) opublikowało wspólny komunikat w związku z zablokowaniem lokalnego rynku przez intensywny import zbóż i roślin oleistych z Ukrainy.
W komunikacie wymienione są główne problemy sektora rolnego będące efektem zniesienia ceł na wwóz produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Są to:
“znaczne pogorszenie konkurencyjności bułgarskich i rumuńskich producentów rolnych w wyniku liberalizacji handlu towarami rolnymi z Ukrainą; problematyczna sytuacja w sektorze rolnym – rodzimym rolnikom grozi realna groźba masowych bankructw, niemożności opłacania czynszów i znacznego zadłużenia; brak zwykłej działalności rynkowej ze strony handlowców w zakresie zakupu bułgarskich i rumuńskich zbóż i roślin oleistych; fakt, że ceny rynkowe w ostatnich miesiącach wszystkich masowo uprawianych zbóż i nasion oleistych nie pokrywają kosztów poniesionych na ich produkcję; magazyny producentów zbóż pełne płodów rolnych na blisko dwa miesiące przed żniwami, w związku z zablokowaniem lokalnego rynku przez intensywny import zbóż i roślin oleistych z Ukrainy oraz niemożnością realizacji bułgarskiej i rumuńskiej produkcji zbóż i roślin oleistych; a także bardzo ograniczony budżet projektowanego nadzwyczajnego środka wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych w Bułgarii, Polsce i Rumunii, który nawet w części nie pokryje strat rolników”.
W związku z krytyczną sytuacją na rynkach zbóż przedstawiciele organizacji rolniczych z Bułgarii i Rumunii zdecydowanie wzywają Komisję Europejską do podjęcia niezbędnych kroków w celu wykluczenia obu dotkniętych krajów z wniosku dotyczącego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą. Organizacje rolnicze żądają też, aby w odniesieniu do ich krajów nie przedłużano obowiązywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/870 z dnia 30 maja 2022 r. w sprawie bezcłowego przywozu towarów pochodzenia rolniczego z Ukrainy.
W związku z krytyczną sytuacją w obu państwach odbędą się protesty rolnicze:
W Bułgarii w dniach 29.03.2023, 30.03.2023 i 31.03.2023 na przejściach granicznych z Rumunią w miastach Widin, Ruse, Silistra i Kardam.
W Rumunii w dniu 07.04.2023 na różnych przejściach granicznych, w porcie w Konstancy i w Bukareszcie.
źródło: www.grain.bg/
Bardzo dobrze. Nie może być pomocy kosztem lokalnych producentów. Z resztą, my. Nie pomagamy Ukraincom, tylko mulzikoncernom z kapitałem francuskim, niemieckim i holenderskim. Zboże ukraińskie jest potrzebne w Afryce, nie Europie. Popieram ich protest.