fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRKRUS zamiast ZUS-u dla rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą?

KRUS zamiast ZUS-u dla rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą?

W związku z sygnałami od rolników, którzy uzyskali pomoc finansową na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” zarząd KRIR postuluje do ministra rolnictwa o wprowadzenie możliwości ubezpieczenia w KRUS i opłacania przez tych beneficjentów tzw. podwójnego KRUS-u zamiast obowiązującego obecnie ubezpieczenia w powszechnym systemie ZUS.

– Do Krajowej Rady zwracają się rolnicy, którzy ze względu na utrudnione warunki prowadzenia działalności przez pandemię koronawirusa oraz sytuację związaną ze skutkami wojny na Ukrainie, chcą zrezygnować z dofinansowania w ramach tego działania. Dlatego zwracamy się do ministerstwa rolnictwa  o uwzględnienie w ramach pakietu antykryzysowego rozwiązania polegającego na tym, żeby beneficjenci działania „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich” mogli pozostać nadal w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, płacąc podwyższone składki. Rozwiązanie takie powinno dotyczyć również obecnego naboru w ramach tego działania – informuje Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Jak zaznacza w piśmie skierowanym  do ministra Kowalczyka KRIR nie ma pewności, że osoby korzystające z tego działania odniosą sukces w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej i po wymaganych 5 latach będą kontynuować prowadzenie biznesu.

– Jeśli będą chcieli wrócić do rolnictwa i do ubezpieczenia w KRUS, to przy przechodzeniu na emeryturę mogą nie uzyskać wymaganego stażu płaconych składek. Przerwy w ubezpieczeniu w KRUS mogą również utrudnić korzystanie z innych działań, których warunkiem jest ciągłość ubezpieczenia w rolniczym systemie ubezpieczeń – dodaje prezes Szmulewicz

W obecnej niepewnej sytuacji ogromną zachętą do podjęcia i kontynuacji działalności gospodarczej będzie możliwość pozostania w KRUS. Zdaniem samorządu rolniczego wnioskowana zmiana będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę całego kraju.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.