KRUS po nowemu. Jakich zmian w systemie emerytalno-rentowym żądają rolnicy?

Rolnicy piszą do ministra. Chcą zmian w systemie emerytalno-rentowym KRUS.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Rolnicy walczą m.in. o sumowanie lat składkowych w ZUS i KRUS i naliczanie emerytury proporcjonalnie do przepracowanych lat w każdym z tych systemów emerytalnych. Pismo w sprawie zmian wysłano do ministra rolnictwa, ministra rodziny oraz do sejmowych klubów i kół parlamentarnych.

Sumowanie składek i wyrównanie emerytur KRUS z ZUS

– Mechanizm łączenia okresów składkowych w ZUS i KRUS powinien obowiązywać również w przypadku wprowadzenia przepisów dotyczących emerytur stażowych – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej rady Izb Rolniczych.

Rolnicy chcą także wyrównania emerytury rolniczej z KRUS z minimalną emeryturą z ZUS (z 90 do 100%). Według Szmulewicza wyższy powinien być też dodatek za dłuższy okres składkowy i za płacenie wyższych (nawet trzykrotnie) składek przez rolników posiadających większe gospodarstwa.

reklama
Baner SUmi

Uzupełnianie składek na KRUS i nowe dodatki

Izby rolnicze chciałyby także, aby rolnicy, którym zabrakło lat do emerytury z KRUS mogli uzupełnić składki i dostać świadczenie. Domagają się także zaliczenia do lat składkowych okresu nauki w szkole rolniczej. Natomiast rolnicy, którzy byli przynajmniej dwie kadencje w Radzie Powiatowej Izby Rolniczej mieliby otrzymać dodatek do emerytury rolniczej w kwocie 300 zł.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

Zmiany w rentach z KRUS

Jeśli zaś chodzi o renty z KRUS, izby rolnicze proponują umożliwienie opłacania pełnych składek na ubezpieczenie pielęgnacyjne. Chodzi o to, że osoba pobierająca ubezpieczenie pielęgnacyjne ma opłaconą składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe przez jednostki samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). A opłacenie tylko części składek powoduje wykluczenie z wyjazdów na kolonie, półkolonie oraz sanatorium z KRUS-owskich ofert dla niepełnosprawnego dziecka oraz członków jego rodziny.

Rolnicy zwracają uwagę, że trzeba też rozwiązać problem zawieszenia części uzupełniającej renty rolniczej w sytuacji posiadania gospodarstwa przez małżeństwo rolników, z których jeden jest rencistą, a drugi idzie na emeryturę.

Poza tym należałoby zmienić przepisy dotyczące renty z KRUS w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest płatnikiem składek w ZUS, a drugi w KRUS.

– Aktualnie rolnikowi opłacającemu składkę w KRUS, który wspólnie z małżonkiem prowadzi gospodarstwo rolne (przy czym żona jest płatnikiem składki w ZUS) w chwili przechodzenia na rentę rolniczą, ulega częściowemu zawieszeniu część uzupełniająca świadczenia, przy zachowaniu części zasadniczej – tłumaczy Szmulewicz.

Ronicy domagają się także większego dostępu do rehabilitacji KRUS i rozszerzenia zakresu prac, które może wykonywać pomocnik rolnika.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

  1. Suma summarum składki podniosą i tyle się zmieni.
    Stawki składek KRUS zostaną zrównane( tak jak to możliwe) z ZUS.
    I koniec pieśni. Izby Rolnicze od tego są by dbać o interes rolnika.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.