fbpx

,,Krowie na zdrowie’’

Program ,,Krowie na zdrowie’’ realizują wspólnie cztery firmy: Barenbrug Polska Sp. z o.o. , Corteva Agriscience, De Heus Sp z o.o., Claas, które przedstawiły cele i założenia na konferencji prasowej podczas Targów Ferma 2020. Firmy te odpowiadają za poszczególne segmenty projektu, zaczynając od wyboru odmian kukurydzy i mieszanek traw, poprzez maszyny, które później te trawy będą zbierać aż do przygotowywania pasz i żywienia krów.

Głównym adresatem projektu ,,Krowie na zdrowie’’ są hodowcy bydła mlecznego. Podstawowym zadaniem tej inicjatywy jest wspieranie producentów w ich codziennej pracy, aby zwiększać zyski i obniżać koszty produkcji mleka na każdym etapie produkcji. Jest to projekt kompleksowy, w którym rolnicy mają przygotowane i podane wszystkie rozwiązania od pola aż do szklanki mleka.

Firma Corteva podpowiada, jak zrobić doskonałą kiszonkę, zaczynając od agrotechniki kukurydzy poprzez wybór odmiany i odpowiedniego inokulanta do jej zakiszania. Corteva pomaga wybrać odmiany zapewniające najlepsze parametry żywieniowe do konkretnych warunków siedliskowych w gospodarstwie. Jakość sporządzonej kiszonki można sprawdzić w mobilnym laboratorium SILAB.

Jak zwiększyć efektywność gospodarowania na łąkach i pastwiskach podpowiada firma Barenbrug. W programie renowacji łąk, rolnicy wspólnie z przedstawicielami firmy przeprowadzają renowację użytków zielonych, dobierając odpowiednie gatunki traw i roślin motylkowych do konkretnych siedlisk.

De Heus jest producentem pasz treściwych, tworzy kompletne programy żywieniowe, zajmuje się doradztwem zootechnicznym i edukacją hodowców. Analizuje wyniki ekonomiczne gospodarstw i doradza w procesach inwestycyjnych.

Z kolei, odpowiedni dobór maszyn firmy Class do zbioru użytków zielonych i kukurydzy powoduje, że wytwarzana pasza jest najwyższej jakości. Przynosi to wymierny zysk, np. w postaci wzrostu wydajności mlecznej.

Organizatorzy, w ramach projektu ,, Krowie na zdrowie’’, przygotowali specjalną stronę internetową https://krowienazdrowie.pl, na której zamieszczone są materiały i informacje dotyczące programu.

Na stronie partnerzy projektu będą mogli się dzielić informacjami dotyczącymi jego efektów i zobaczyć jak wpływają one na poprawę żywienia krów. Będą zamieszczane informacje z gospodarstw pokazowych dotyczące renowacji użytków zielonych, żywienia bydła różnej jakości paszami objętościowymi oraz wyboru, przygotowania i prawidłowej eksploatacji maszyn do zbioru pasz objętościowych. Będzie można zobaczyć krok po kroku jak można tego dokonać.

Istnieje również możliwość bezpośredniego kontaktu ze specjalistami z poszczególnych firm, którzy zajmują się problemami interesującymi hodowców bydła mlecznego.

Tekst i zdjęcie: Wojciech Suwara

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.