Krowa jak zebra?

fot. https://journals.plos.org/

Nauka zajmuje się jak wiadomo różnymi zagadnieniami. Ostatnio pojawiły się badania, które sugerują, że pasiaste umaszczenie zebr może zapobiegać atakom gryzących much. A jak wiadomo muchy gryzące są poważnymi szkodnikami zwierząt gospodarskich, które powodują straty ekonomiczne w produkcji zwierzęcej.

Na stronie journals.plos.org pojawiły się wyniki badań, sugerujące, że krowy pomalowane w czarno-białe paski na ciele mogą uniknąć ataków gryzących much i wykazywać mniej zachowań odstraszających muchy.

Do badań użyto 6 krów rasy japońskiej czarnej. Zwierzęta podzielono na trzy grypy: pomalowane na czarno-białe paski (przy użyciu lakierów na bazie wody), pomalowane na czarno paski i bez pasków (cała czarna powierzchnia ciała).

Zarejestrowane zachowania odstraszające muchy to: rzut głową, bicie uszu, tupot nóg, drganie skóry i machanie ogonem. Zdjęcia fotograficzne prawej strony każdej krowy zostały wykonane przy użyciu komercyjnego aparatu cyfrowego po każdej obserwacji i gryzieniu much na ciele, a każda noga została zliczona na podstawie zdjęć.

Doświadczenie pokazało, że liczba gryzących much u krów japońskich czarnych pomalowanych w czarno-białe paski była znacznie niższa niż u krów niepomalowanych i krów pomalowanych tylko w czarne paski.

Częstotliwości zachowań odstraszających muchy u krów pomalowanych w czarno-białe paski były również niższe niż u krów niepomalowanych iw czarne paski. Wyniki te sugerują zatem, że malowanie czarno-białych pasków na zwierzętach hodowlanych, takich jak bydło, może zapobiegać atakom gryzących much i stanowić alternatywną metodę ochrony zwierząt gospodarskich przed gryzącymi muchami bez stosowania pestycydów w produkcji zwierzęcej.

Pewnym minusem tego rozwiązania może być tylko to, iż zabieg malowania pasków trzeba dość często powtarzać, choć jak sugerują naukowcy pomalowanie jednej krowy zajmuje nie więcej niż 5 min.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności