Kropla (pomocy) w morzu (mleka)…?

Komisja Europejska zaproponowała 300 milionów euro wsparcia dla producentów mleka… Jest to jednak niewystarczająca pomoc w aktualnej sytuacji na rynku.

Komisja Europejska proponuje 300 mln EUR wsparcia dla producentów mleka. Według Ministra rolnictwa Marka Sawickiego, to niewystarczająca kwota na pomoc dla rolników, zwłaszcza biorąc pod uwagę suszę w Polsce. Minister brał udział w nadzwyczajnym spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE, którzy rozmawiali o pomocy dla producentów w związku z trudną sytuacją na rynku mleka i wieprzowiny w wielu krajach Unii.

Jeszcze przed rozpoczęciem tego posiedzenia, Sawicki zabiegał o wsparcie u innych ministrów wniosku naszego kraju o pomoc dla rolników dotkniętych suszą. Minister przyznał, że nie będzie łatwo o taką pomoc, zwłaszcza jeśli Komisja nie zwiększy funduszy dla rolników. Sawicki stwierdził, że KE ma do dyspozycji duży margines funduszy, które pochodzą z kar za przekroczenie limitów kwot mleka i gdyby użyć choć w części tylko te środki, to z pewnością KE mogłaby zaoferować większą pomoc. Minister poinformował, że do polskiego wniosku o wsparcie rolników w związku z suszą dołączyła się Rumunia, a popierają nas również kraje bałtyckie. Sawicki podczas swoich rozmów prosił też o wsparcie ministrów rolnictwa z Europejskiej Partii Ludowej. Zastrzegł, że jeśli KE będzie miała jedynie 300 mln EUR na pomoc dla rolników, to Polsce będzie trudno otrzymać wsparcie z innych krajów.
Według polskiego ministra rolnictwa, środki KE są daleko niewystarczające dla Europy. Nie znana jest ponadto koncepcja ich podziału.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności