Krok w dobrym kierunku

W ocenie Copa – Cogeca wprowadzenie nowych zasad Komisji Europejskiej prowadzących do zwiększenia stosowania nawozów organicznych i wytwarzanych z odpadów to krok w dobrym kierunku, ale nie wystarczą one, by dojść do sedna problemu i że potrzeba większej dozy realizmu.

Unijne rynki rolne borykają się z poważnym kryzysem, gdyż ceny skupu często nie pokrywają kosztów produkcji. Zakup nawozów mineralnych stanowi największą część wydatków rolników i spółdzielni rolniczych na środki produkcji.  Nawozy te są odpowiedzialne za 30% kosztów zmiennych we wszystkich branżach. Jesteśmy zadowoleni z propozycji w zakresie poszerzenia unijnego rozporządzenia w sprawie nawozów o nawozy organiczne, by rolnicy w UE mieli łatwiejszy dostęp do większej liczby nawozów. Jest to pierwszy konkretny rezultat gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowe zasady nie pozwolą jednak dojść do sedna problemu, ani nie wywrą poważnych skutków – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca

 Jak podkreśla Copa – Cogeca   rolnicy nie ograniczają się jedynie do stosowania nawozów mineralnych, lecz wytwarzają również nawozy organiczne jak obornik czy produkty pofermentacyjne z zakładów produkcji biogazu. W niektórych regionach mamy do czynienia z nadwyżką produkcji, a w innych z deficytem.  Dlatego w ich ocenie wniosek ten, choć pozwala na zastąpienie nawozów mineralnych nawozami opartymi na oborniku, jest zbyt nierealistyczny.

Zdaniem unijnych rolników działania te są prowadzone na pokaz, gdyż nadal nie mogą stosować produktów innowacyjnych, takich jak mineralne koncentraty z obornika. Ponadto niepokoi nas ograniczenie maksymalnego dopuszczalnego poziomu kadmu poniżej 60mg/kg P,2O5, co może doprowadzić do dalszego wzrostu kosztów produkcji nawozów fosforanowych. Stanowi to dodatkowy argument za naszą propozycją polegającą na zniesieniu ceł na nawozy, w celu obniżenia kosztów produkcji. Apelujemy do Komisji Europejskiej o to, by faktycznie miało to miejsce – dodaje Pesonen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności