fbpx
Strona głównaWiadomościKrok w dobrym kierunku

Krok w dobrym kierunku

W reakcji na plany Komisji Unii Europejskiej mające prowadzić do złagodzenia skutków kryzysu, Copa i Cogeca uznają, że jest to krok w dobrym kierunku, natomiast potrzeba więcej jasnych informacji oraz dopasowania proponowanych rozwiązań do rzeczywistych potrzeb.

Z radością przyjmujemy plan Komisji, o łącznej wartości 150 milionów euro, aby oddać inicjatywę producentom produktów mlecznych i wprowadzić dobrowolny system ograniczania produkcji. Natomiast potrzebujemy jasnych informacji na temat tego, w jaki sposób unijni rolnicy będą mieć do niego dostęp na takich samych warunkach.Cieszy nas także stworzenie kopert krajowych, których łączna wartość wyniesie 350 milionów euro, która to kwota zostanie przeznaczona na wsparcie celowe skierowane do unijnych producentów mleka i hodowców zwierząt. Natomiast konieczne są wyjaśnienia na temat tego, jak rozwiązanie to zostanie zrealizowane w praktyce. Dodatkowo, bardzo dobrą informacją jest ta, że unijna interwencja publiczna oraz wsparcie do prywatnego system przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku zostało przedłużone do początku przyszłego roku, bo dzięki temu producenci mogą antycypować swoje działania – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca

Zdaniem Copa – Cogeca kolejnym pozytywnym elementem w ogłoszonym pakiecie pomocowym jest to, że 70% płatności bezpośrednich przeznaczonych dla rolników zostanie przyspieszone, dzięki czemu dostaną oni pomoc w utrzymaniu płynności finansowej.   Natomiast niepokoi  to, że państwa członkowskie będą mogły zrewidować dobrowolne wsparcie powiązane z produkcją dla sektora produktów mlecznych i zrezygnować z niego w roku 2017, co mogłoby zdestabilizować sektor mięsa wołowego i cielęcego.

Z radością przyjęliśmy także projekt zaktualizowania ceny za wycofywane z rynku owoce i warzywa. Ta obecnie obowiązująca nie odzwierciedla rzeczywistości rynkowej. Potrzebujemy więcej informacji w tej kwestii” – dodał. „Oczekujemy także, że Komisja będzie nadal wspierać branżę wieprzowiny, tak aby dywersyfikować rynki eksportowe”. Sekretarz generalny powtórzył nasze oczekiwania w czasie dzisiejszego spotkania z Prezydencją Słowacką – dodaje Pesonen.

Źródło: Copa – Cogeca

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.