KRIR: zwalnianie z opłat miejskich gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej szkodliwe

fot. K.D.

Planowane przez rząd zmiany ustawie o ochronie gruntów rolnych dotyczące zwolnień z opłat gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej na terenach leżących w granicach administracyjnych miast, aby pobudzić inwestycje, nie podobają się rolnikom.

Samorząd rolniczy jest przeciwny takim zmianom z uwagi na fakt, że grunty na obszarach wiejskich staną się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych opłaty za zmianę przeznaczenia gruntu na obszarach miejskich zostaną zniesione, tymczasem na obszarach wiejskich pozostaną jak dotychczas. W ocenie izb rolniczych takie rozwiązanie może doprowadzić do odrolniania gruntów bez rzeczywistej potrzeby.

– Należy uwzględnić fakt, że w granicach miast i miasteczek znajdują się często tereny o wysokiej wartości rolniczej i przyrodniczej, które powinny być użytkowane rolniczo, natomiast na terenach wiejskich jest wiele gruntów niskiej klasy bonitacyjnej, które bez szkody dla środowiska przyrodniczego można przeznaczyć pod inwestycje – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Ponadto, jak zaznacza KRIR, zwolnienie z opłat za odrolnianie zmniejszy wpływy na Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, z których są finansowane drogi lokalne, zabezpieczenia przeciwpowodziowe itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności