KRIR: zła interpretacja przepisów przy szacowaniu szkód łowieckich

Młody dzik

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Klimatu i Środowiska  o wskazanie powodów, dla których odmawia się przy szacowaniu szkód łowieckich, zwrotu kosztów sprzętu przy szacowaniu szkody całkowitej.

Izby w piśmie skierowanym do ministra klimatu i środowiska proszą o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1683) i rozporządzenia ministra środowiska z dnia 16 kwietnia 2019 roku w sprawie szczegółowych warunków szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 776) w celu wyjaśnienia przedmiotowych nieprawidłowości.

– Takie działanie jest krzywdzące dla rolników i naruszające ich uzasadnione interesy. Zgodnie bowiem z zasadami prawidłowej gospodarki i ekonomiki gospodarstw rolnych, każdorazowo podczas planowania i prowadzenia danych upraw, uwzględnia się także koszty pozyskania plonu. Innymi słowy, odszkodowania za całkowite szkody powinny uwzględniać także koszty niezbędne do pozyskania utraconych upraw – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności