fbpx

KRIR żąda skutecznej ochrony granic celnych. Ministerstwo Rolnictwa: nie wolno nam

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa z żądaniem wprowadzenia procedur, które umożliwiają skuteczną ochronę granic celnych oraz budżetu krajowego, a także wprowadzenie kaucji tranzytowej. Ministerstwo odpowiedziało, że Polsce nie wolno tego robić – granica Polski jest granicą UE, i rząd polski nie ma tu nic do gadania.  

– Domagamy się ochrony naszych rolników, ochrony własnej produkcji żywności i ochrony naszych wiejskich wartości i tradycji. Musimy zapobiec importowi towarów i żywności z krajów, które nie przestrzegają tych standardów, zagrażając tym samym europejskim rolnikom i konsumentom* . Obecny bezcłowy import towarów ukraińskich na własny rynek, bez uwzględnienia różnych warunków produkcji w UE i na Ukrainie, doprowadził do jego załamania, braku równych warunków działania i prowadzi do nieuczciwej konkurencji – czytamy w piśmie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Krajowa Rada Izb Rolniczych żąda wprowadzenia procedur, które umożliwiają skuteczną ochronę granic celnych oraz budżetu krajowego.

Samasz loteria - baner

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zasięgnęło opinii Ministerstwa Finansów i odpowiedziało, że ochrona granicy polsko-ukraińskiej w zakresie przepływu towarów nie leży w kompetencjach Rządu RP, lecz KE, PE i RUE. Nie ma również opcji wprowadzenia kaucji pobieranej za tranzyt towarów i zwracanej po przekroczeniu granic Polski.

– Instytucjami decyzyjnymi w zakresie określenia wysokości stawek celnych oraz kontyngentów na poszczególne towary, jak również kreowania polityki handlowej na poziomie Unii Europejskiej jest KE, Parlament i Rada UE. (…) Instytucja „kaucji w tranzycie” nie jest uregulowana w Unijnym Kodeksie Celnym oraz w aktach wykonawczych i delegowanych. Tym samym nie może być stosowana na terytorium Unii Europejskiej, w tym na terytorium RP – czytamy w piśmie MRiRW.

Okazuje się, że ministrowie Rządu RP nie mogą podjąć dobrej dla polskiego interesu decyzji, bo jedynie wykonują postanowienia Komisji Europejskiej.

* KRIR zwraca uwagę, że wszelkie zakłócenia na światowych rynkach rolnych są spowodowane agresją Rosji na Ukrainę, dlatego należałoby wprowadzić sankcje na wszelkie artykuły rolno-spożywcze z Rosji – solidarnie, we wszystkich krajach na świecie.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.