fbpx
Strona głównaPozostałeKRIR występuje w obronie hodowców kóz i owiec

KRIR występuje w obronie hodowców kóz i owiec

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do minstra rolnictwa z prośbą o interwencję na forum UE w sprawie elektronicznej identyfikacji owiec i kóz, która zgodnie z obecnie obowiązującym prawem UE powinna zostać wprowadzona od 1 stycznia 2010 roku. W opinii izb rolniczych, wprowadzenie tego obowiązku “może mieć tragiczne w skutkach znaczenie dla przyszłości polskiej hodowli małych przeżuwaczy”. N

KRIR opiera swoją opinię wynikami programów pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach UE m.in. w Holandii, która w ostatnich latach zanotowała spadek pogłowia owiec. To efekt wprowadzenia elektronicznej indentyfikacji (EID).

” Zgodnie z wyliczeniami przedstawicieli tamtejszych producentów, w związku z wprowadzeniem pilotażowego EID w latach 2006-2007 koszt identyfikacji jednego zwierzęcia hodowlanego wzrósł, w porównaniu ze stosowaniem klasycznych kolczyków, o ponad 6,5 euro. Należy ponadto zwrócić uwagę na konieczność wyposażenia gospodarstw w czytniki identyfikatorów wraz z oprogramowaniem (przenośne oraz/lub stacjonarne), co w obecnych warunkach opłacalności ekonomicznej produkcji owiec stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego sektora w Polsce. Jednocześnie, kraj członkowski zobligowany jest do stworzenia ogólnokrajowej bazy danych EID, a mając na względzie zbliżający się termin implementacji omawianego przepisu, zwraca wyjątkowy niepokój środowiska rolniczego w kwestii praktycznych rozwiązań możliwych do zastosowania w naszym kraju” – czytamy w treści wniosku, jaki KRIR przesłała do M. Sawickiego.

MS/Wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.