fbpx

KRIR wnioskuje – Trzeba włączyć uprawę do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej

Samorząd rolniczy wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

– Chociaż gryka ma relatywnie małe wymaganie pokarmowe, jest jednak wrażliwa na suszę. Wymaga gleb o zwiększonej ilości wody, a największe zapotrzebowanie występuje od siewu do końca kwitnienia. W okresie wiosennym można już zauważyć niedobory wody spowodowane brakiem okrywy śnieżnej, co w uprawie gryki szczególnie w okresie kwitnienia powoduje zamieranie zawiązków – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dlatego izby rolnicze zwróciły się do ministra rolnictwa o pilne podjęcie działań mających na celu włączenia uprawy gryki do monitoringu suszy rolniczej, aby usprawnić i przyspieszyć szacowanie strat w gospodarstwach, na terenie których wystąpi susza.

W ocenie KRIR uprawa gryki na terenie całego kraju z roku na rok się zwiększa. W 2015 r. uprawiano ją na ponad 58,5 tys. ha, natomiast w 2018 wynosiła już ponad 78 tys. ha.

– Tendencję wzrostową powierzchni uprawy potwierdza także COBORU. Według Ośrodka w związku z rosnącym zainteresowaniem produkcją ekologiczną rośnie również liczba gospodarstw chętnych do uprawy gryki, która spełnia wiele norm technologicznych, jakie wymagane są w gospodarstwie ekologicznym – dodaje prezes Szmulewicz.

Źródło: KRIR

Opracował: Samuel Skrzysz

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.