KRIR wnioskuje – Trzeba włączyć uprawę do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej

Samorząd rolniczy wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonej przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

– Chociaż gryka ma relatywnie małe wymaganie pokarmowe, jest jednak wrażliwa na suszę. Wymaga gleb o zwiększonej ilości wody, a największe zapotrzebowanie występuje od siewu do końca kwitnienia. W okresie wiosennym można już zauważyć niedobory wody spowodowane brakiem okrywy śnieżnej, co w uprawie gryki szczególnie w okresie kwitnienia powoduje zamieranie zawiązków – uzasadnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dlatego izby rolnicze zwróciły się do ministra rolnictwa o pilne podjęcie działań mających na celu włączenia uprawy gryki do monitoringu suszy rolniczej, aby usprawnić i przyspieszyć szacowanie strat w gospodarstwach, na terenie których wystąpi susza.

reklama
Baner Corner

W ocenie KRIR uprawa gryki na terenie całego kraju z roku na rok się zwiększa. W 2015 r. uprawiano ją na ponad 58,5 tys. ha, natomiast w 2018 wynosiła już ponad 78 tys. ha.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner SUmi

– Tendencję wzrostową powierzchni uprawy potwierdza także COBORU. Według Ośrodka w związku z rosnącym zainteresowaniem produkcją ekologiczną rośnie również liczba gospodarstw chętnych do uprawy gryki, która spełnia wiele norm technologicznych, jakie wymagane są w gospodarstwie ekologicznym – dodaje prezes Szmulewicz.

Źródło: KRIR

Opracował: Samuel Skrzysz

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.