fbpx

KRIR: środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii powinny być dozwolone w Polsce

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o wprowadzenie takich przepisów, aby środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być stosowane w Polsce.

Izby wskakują, że zapowiadane zmiany zasad stosowania środków ochrony roślin przewidują ograniczenie ich zużycia o 50 proc. Tymczasem już obecnie rolnicy nie mają odpowiedniego wyboru środków ochrony roślin dla wszystkich rodzajów upraw. Komisja Europejska stopniowo wycofuje poszczególne substancje czynne, jednak w ich miejsce nie wprowadza się wystarczającej ilości nowych skutecznych środków. Powoduje to bardzo trudną sytuację np. w produkcji warzyw gdzie nie ma środków ochrony przeznaczonych dla niektórych gatunków a tym samym nie ma możliwości ich uprawy.

Samasz loteria - baner

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka o zwiększenie dostępu do różnorodnych środków ochrony roślin. Wnioskuje o wprowadzenie takich przepisów, aby środki ochrony roślin stosowane w innych krajach Unii Europejskiej mogły być stosowane w Polsce.

Izby zaznaczają też, że rolnicy chcieliby, aby środki ochrony roślin zakupione np. w Niemczech i tam dopuszczone do stosowania, jednak nie zarejestrowane w Polsce, mogły być zgodnie z prawem stosowane przez polskich rolników w naszym kraju.

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.