KRIR przeciw redukcji kwoty cukrowej

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował pismo do ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada w sprawie przyszłości przyznanych Polsce kwot produkcyjnych na cukier. Chodzi o planową redukcję produkcji cukru o dalsze 7%, z którą nie zgadza się samorząd rolniczy.

-“Ideą przyświecającą reformie rynku cukru w Unii Europejskiej było zmniejszenia nagromadzonych zapasów w krajach członkowskich. W obecnym czasie Polska nie posiada już takich zapasów, wobec czego zostaniemy niechybnie zmuszeni do sprowadzania cukru z państw, które jeszcze posiadają takowe nadwyżki” – czytamy w liście, jaki prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wystosował do ministra Grada.
Zdaniem izb rolniczych, istnieje obawa, że w innych krajach unijnych nie nastąpi przewidywany spadek zapasów tego surowca i w następnym roku Wspólnota podejmie nowe decyzje o kolejnej redukcji kwot produkcyjnych na cukier we wszystkich państwach członkowskich, a zatem w Polsce również.
W. Szmulewicz podkreśla, że dalsze redukcje kwoty cukrowej doprowadzą do znacznego zmniejszenia areału upraw buraka cukrowego, a co za tym idzie do zamykania kolejnych cukrowni.
Decyzje o zmniejszeniu kwoty cukrowej mają zapaść do końca marca br..

MS
Wrp.pl

N

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności