fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRKRIR: Pełna cyfryzacja wniosków przez ARiMR nie jest korzystna dla rolników

KRIR: Pełna cyfryzacja wniosków przez ARiMR nie jest korzystna dla rolników

Według izb rolniczych zaproponowane w projekcie ustawy o Krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw zmiany zmierzające do pełnej cyfryzacji obsługi wniosków przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, są korzystne tylko i wyłącznie dla ARiMR z punktu widzenia łatwości obsługi oraz minimalizacji kosztów archiwizacji dokumentacji itp.

– Niestety dla rolników beneficjentów płatności są niekorzystne. Po pierwsze w znaczącej większości brak jest dostępu do szerokopasmowego Internetu pozwalającego na obsługę wniosków czy nawet szczególnie starsze pokolenie nie potrafi i nie posiada komputera. Będzie to więc wymagało korzystanie z pomocy doradców, czego nie przewiduje projekt. Po drugie wielu z rolników nie posługuje się podpisem kwalifikowanym, e-dowodem czy profilem zaufanym. Dla wielu młodszych rolników, korzystających nawet na co dzień z internetu, posługiwanie się elektronicznymi systemami ARiMR stanowi dużą barierę – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Zdaniem samorządu rolniczego ograniczenie składania dokumentów wyłącznie w formie papierowej tym bardziej wydaje się nielogiczne tym bardziej, że przepis art. I l ust. I lit. c projektu ustawy wprowadza możliwość złożenia załączników w formie papierowej do kierownika biura powiatowego ARiMR lub pocztą co może powodować bałagan w dokumentacji. Samorząd rolniczy zwraca uwagę, że konieczne jest zagwarantowanie możliwości składania wniosków bezpośrednio w biurze powiatowym ARiMR lub za pomocą poczty w formie papierowej.

– Szczególnie niekorzystny dla beneficjentów jest zaproponowany przepis art. 14a w sytuacji wydawania przez ARiMR decyzji administracyjnych i ewentualnej konieczności złożenia przez beneficjenta skargi do WSA. Beneficjent w tym przypadku będzie na znacznie gorszej pozycji niż urzędnik w ARiMR, ponieważ nie będzie posiadał dokumentacji papierowej dla udowodnienia swoich racji przed sądem – dodaje Szmulewicz.

Jak zaznacza KRIR niewystarczającym w takim przypadku jest zagwarantowanie pewności, że przechowywana w formie cyfrowej przez ARiMR dokumentacja nie zostanie utracona. Zdaniem samorządu rolniczego ARiMR musi zostać obarczona pełną odpowiedzialnością za przechowywanie dokumentacji w formie cyfrowej tj. co się stanie w przypadku utraty przez system ARiMR kopii dokumentacji złożonej przez beneficjenta – tego nie przewiduje projekt.

Czy rolnik będzie otrzymywał powiadomienia o wystawionych przez ARiMR decyzjach? Projekt ten rodzi wiele innych wątpliwości prawnych, dlatego zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych nie może zaopiniować go pozytywnie – podsumowuje prezes KRIR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.