Krajowy Plan Strategiczny do zmiany? Jest wyraźny sygnał Komisji Europejskiej. Chodzi o nawozy

Wczoraj odbyła się konferencja komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Dotyczyła ona kwestii nawozów, a podczas jej trwania komisarz wyraźnie dał do zrozumienia, że większość Planów Strategicznych mogłaby pod tym kątem wyglądać lepiej.

O tym, że implementacja rozwiązań z zakresu rolnictwa precyzyjnego przynosi wyraźne oszczędności i pozwala przynajmniej w pewnym stopniu zaoszczędzić na nawozach, nie trzeba nikogo przekonywać, zaś ograniczenie ich stosowania nie musi powodować utraty plonu. Takie przykłady padły zresztą podczas konferencji; Finlandia pomimo zredukowania w ciągu 9 lat zużycia nawozów sztucznych o 1/4 zwiększyła w tym czasie plony o 25 proc.

I chociaż pewne rozwiązania dotyczące rolnictwa precyzyjnego znajdują się w II filarze WPR, jedynie w 6 Planach Strategicznych w ramach ekoschematów znalazło się rolnictwo precyzyjne, przy czym Wojciechowski zaznaczył, że państwa członkowskie mogą jeszcze zgłaszać poprawki do Planów Strategicznych, a Komisja Europejska zobowiązuje się do poparcia zmian w “szybkim trybie”.

O tę kwestię postanowiliśmy zapytać Mirosława Korzeniowskiego ze Stowarzyszenia Agroekoton.

– W ramach ekoschematów, czyli I filara nie ma przewidzianych działań bezpośrednio zdefiniowanych jako rolnictwo precyzyjne; mamy największą kwotę na rolnictwo węglowe jako pakiet różnych działań, gdzie moim zdaniem są “tematy” typu przyoranie słomy czy przyoranie obornika, które są standardowymi działaniami dobrej praktyki rolniczej i trudno zgadzać się z tym, że warto rolników wynagradzać za coś, co powinno być standardową praktyką. Tu moglibyśmy przesuwać te środki – twierdzi Korzeniowski.

– Otwartym pytaniem jest, czy jesteśmy w stanie zagospodarować 270 mln euro rocznie na dobrostan zwierząt, bo już są głosy ze środowisk produkcji zwierzęcej, że wiele wymogów, które mieliby spełnić rolnicy będzie niewykonalne i ta pula może być niewykorzystana […]. To są pewne działania, gdzie mówimy o dużych kwotach, które można by było lepiej zagospodarować i jednym z działań mogłoby być większe wspomaganie inwestycji związanych z zakupem technologii związanych z rolnictwem precyzyjnym – dodaje.

Korzeniowski potwierdza również potrzebę implementacji tego typu rozwiązań w obszarze mniejszych gospodarstw, które z różnych względów nie są tam jeszcze wykorzystywane. Bez wątpienia ujęcie dotacji w rolnictwo precyzyjne w ramach ekoschematów byłoby odpowiednim impulsem, który przekonałby wielu rolników do takich inwestycji.

Zobacz także: 

Recepta na kryzys nawozowy to… redukcja zużycia nawozów

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI