fbpx

Krajowe instrumenty wsparcia rolnictwa w 2021 roku. Na jakie wsparcie finansowe będą mogli liczyć rolnicy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że W 2021 r. będą kontynuowane dotychczasowe krajowe instrumenty wsparcia rolnictwa. Na jakie wsparcie i w jakich formach mogą liczyć rolnicy?

Do instrumentów wsparcia będą należeć m.in.:

  • dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych i na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i w działach specjalnych produkcji rolnej, w której wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne,
  • nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarach występowania ASF,
  • finansowanie lub dofinansowanie kosztów zbioru, transportu lub unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich,
  • dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany,
  • przejęcie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej,
  • dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych,
  • zwrotu części podatku zawartego w cenie zakupionego oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

– 19 maja 2021 roku Rada Ministrów przyjęła propozycje zmiany przepisów o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzające dwie formy pomocy: dotacje do podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół w wysokości 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej oraz dotacje dla producentów rolnych, w których gospodarstwie rolnym szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2020 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji – mówi Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW.

Stawki pomocy w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych są zróżnicowane w zależności od uprawy i wysokości szkód. Dodatkowo wznowiony został program udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Zmieniam profil mego gospodarstwa zalesianie dotychczasowe działki .Oraz zamierzam 3 ha przeznaczyć na plantację konopii leczniczych. Na jakie dotacje mogę liczyć.w związku z konopiami leczniczymi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.