fbpx
Strona głównaPrawo i finanseKrajowe instrumenty wsparcia rolnictwa w 2021 roku. Na jakie wsparcie finansowe będą...

Krajowe instrumenty wsparcia rolnictwa w 2021 roku. Na jakie wsparcie finansowe będą mogli liczyć rolnicy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że W 2021 r. będą kontynuowane dotychczasowe krajowe instrumenty wsparcia rolnictwa. Na jakie wsparcie i w jakich formach mogą liczyć rolnicy?

Do instrumentów wsparcia będą należeć m.in.:

  • dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych i na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i w działach specjalnych produkcji rolnej, w której wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne,
  • nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarach występowania ASF,
  • finansowanie lub dofinansowanie kosztów zbioru, transportu lub unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich,
  • dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany,
  • przejęcie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej,
  • dopłaty do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych,
  • zwrotu części podatku zawartego w cenie zakupionego oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

– 19 maja 2021 roku Rada Ministrów przyjęła propozycje zmiany przepisów o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadzające dwie formy pomocy: dotacje do podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół w wysokości 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej oraz dotacje dla producentów rolnych, w których gospodarstwie rolnym szkody w uprawach spowodowane wystąpieniem w 2020 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji – mówi Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w MRiRW.

Stawki pomocy w związku z wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych są zróżnicowane w zależności od uprawy i wysokości szkód. Dodatkowo wznowiony został program udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników.

1 KOMENTARZ

  1. Zmieniam profil mego gospodarstwa zalesianie dotychczasowe działki .Oraz zamierzam 3 ha przeznaczyć na plantację konopii leczniczych. Na jakie dotacje mogę liczyć.w związku z konopiami leczniczymi.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.